10. října 2015 7:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

G20 podporuje návrh reformy daňových pravidel. Omezí daňové úniky

Německý ministr financí Schaeuble. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Schaeuble. | foto: Reuters

LIMA Ministři financí ze skupiny dvaceti největších ekonomik světa G20 podpořili návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která má vést k omezení daňových úniků. V listopadu bude plán reformy předložen ke schválení hlavám států na summitu skupiny G20 v Turecku, napsala agentura AP.

Reforma, kterou připravila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), by měla mimo jiné přimět velké nadnárodní podniky, aby platily daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Má tak ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů (2,4 až 5,8 bilionu Kč).

Zásadní změna století

OECD návrh označuje za „nejzásadnější změnu mezinárodních daňových pravidel za téměř 100 let“. Reforma by měla mimo jiné odstranit mezery v zákonech, které nadnárodní koncerny jako je Apple, Amazon, Google či Starbucks využívají ke snižování daňového základu.

Opatření, která OECD navrhuje, zahrnují posílení transparentnosti firem i vlád. Mají rovněž sladit pravidla jednotlivých zemí týkající se mezinárodních ekonomických aktivit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!