Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost studentů roste. V EU bude bez práce každý šestý

Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | foto: Shutterstock

ŽENEVA Míra nezaměstnanosti mezi mladými ve věku 15 až 24 let by měla i letos pokračovat v růstu, a to na 12,6 procenta z 12,4 procenta loni. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO). Bez práce tak po celém světě bude 73,4 milionu mladých lidí.

Loni se míra nezaměstnanosti mezi mladými zvýšila o 0,1 procentního bodu. Největší byla loni nezaměstnanost mezi mladými na Blízkém východě, kde dosáhla 28,3 procenta. Následovala severní Afrika s 23,7 procenta.

Nejnižší je nezaměstnanost mezi mladými v jižní Asii, kde činila 9,3 procenta. Ve východní Asii pak dosáhla 9,5 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost za deset let

V bohatých zemích, včetně Evropské unie, loni nezaměstnanost mezi mladými činila 18,1 procenta a byla nejvyšší za deset let. Mezinárodní organizace práce očekává, že zůstane nad 17 procenty nejméně do roku 2016. Pouze šest zemí má míru nezaměstnanosti mladých nižší než deset procent, a to Rakousko, Německo, Japonsko, Nizozemsko, Norsko a Švýcarsko.

ČTĚTE TAKÉ

Mezinárodní organizace práce ve svém průzkumu zjistila, že v šesti z deseti rozvojových zemí je více než 60 procent mladých lidí buď bez práce, nebo má velmi špatně placenou práci.

V letošním roce bude bez práce o 3,5 milionu mladých lidí více než v roce 2007, tedy před vypuknutím globální krize. Analytici Mezinárodní organizace práce se obávají, že do roku 2018 se míra nezaměstnanosti mladých zvýší na 12,8 procenta, napsaly agentury AP a DPA.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...