8. května 2013 17:47, aktualizováno  18:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost studentů roste. V EU bude bez práce každý šestý

Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co pracovní nabídka, to až několik desítek zájemců. | foto: Shutterstock

ŽENEVA Míra nezaměstnanosti mezi mladými ve věku 15 až 24 let by měla i letos pokračovat v růstu, a to na 12,6 procenta z 12,4 procenta loni. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO). Bez práce tak po celém světě bude 73,4 milionu mladých lidí.

Loni se míra nezaměstnanosti mezi mladými zvýšila o 0,1 procentního bodu. Největší byla loni nezaměstnanost mezi mladými na Blízkém východě, kde dosáhla 28,3 procenta. Následovala severní Afrika s 23,7 procenta.

Nejnižší je nezaměstnanost mezi mladými v jižní Asii, kde činila 9,3 procenta. Ve východní Asii pak dosáhla 9,5 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost za deset let

V bohatých zemích, včetně Evropské unie, loni nezaměstnanost mezi mladými činila 18,1 procenta a byla nejvyšší za deset let. Mezinárodní organizace práce očekává, že zůstane nad 17 procenty nejméně do roku 2016. Pouze šest zemí má míru nezaměstnanosti mladých nižší než deset procent, a to Rakousko, Německo, Japonsko, Nizozemsko, Norsko a Švýcarsko.

ČTĚTE TAKÉ

Mezinárodní organizace práce ve svém průzkumu zjistila, že v šesti z deseti rozvojových zemí je více než 60 procent mladých lidí buď bez práce, nebo má velmi špatně placenou práci.

V letošním roce bude bez práce o 3,5 milionu mladých lidí více než v roce 2007, tedy před vypuknutím globální krize. Analytici Mezinárodní organizace práce se obávají, že do roku 2018 se míra nezaměstnanosti mladých zvýší na 12,8 procenta, napsaly agentury AP a DPA.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.