25. prosince 2016 18:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Míříte do zahraničí? Před cestou se vyplatí natankovat v Česku

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čechům, kteří se na přelomu roku chystají autem do zahraničí, aby například navštívili oblíbená lyžařská střediska, se vyplatí před jízdou natankovat doma, ideálně plnou nádrž. Informoval o tom analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Uvedl, že tuzemští motoristé si za pohonné hmoty připlatí zejména v západní Evropě, dráž než v ČR je ale i na Slovensku nebo ve Slovinsku. Nejvyšší ceny jsou v Itálii.

Podle údajů společnosti na základě dat Evropské komise se litr benzinu Natural 95 v Česku prodává nyní průměrně zhruba tři desítky haléřů nad 30 korunami, nafta vyjde přibližně na 29,50 korun/litr. Ceny pohonných hmot v ČR v posledních týdnech rostou, například nafta od začátku října zdražila o více než korunu a 50 haléřů. Podle analytiků je důvodem především listopadová dohoda producentů o snížení těžby ropy.

„Ve srovnání s okolními zeměmi si i přesto Česko vede dobře. Důvodem levného benzinu i nafty v ČR jsou především mírněji nastavené spotřební daně,“ řekl Tomčiak. Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 korun na litr benzinu a 10,95 korun na litr nafty. Již dříve uvedl, že například v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší než v ČR.

Nejdražší pohonné hmoty z oblíbených zimních destinací jsou v Itálii. Benzin tam stojí přes 40 korun, o deset korun více než v Česku. S vyššími cenami než v tuzemsku musí motoristé počítat také ve Francii, u benzinu pak i v Rakousku. Tomčiak upozornil, že při cestě do Itálie může být řešením natankování v tamním regionu Livigno, které má speciální daňový režim. „Řidiči tam natankují litr benzinu v přepočtu za 26 korun za litr. Naftu lze v Livignu pořídit už za 23 korun za litr,“ uvedl.

Levněji než v tuzemsku lze pohonné hmoty tradičně koupit v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují jednu až dvě koruny pod tuzemskými cenami.

Stejně jako v ČR i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny již tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích. „Lidé by se měli vyhnout tankování u dálnic,“ potvrdil analytik.

ČTK