Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Místo složenek
e-faktury

Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna chystá novinku. Umožní energetickým společnostem, vodárnám či telekomunikačním operátorům zasílání faktur elektronickou cestou přímo do internetového bankovnictví klientů. Zákazník ji pak bude moci jedním kliknutím zaplatit.

"Služba je připravená a otestovaná, čeká se na dokončení implementace, aby první výstavci mohli službu použít a elektronickou fakturaci mohli nabídnout svým koncovým zákazníkům,“ popisuje stav zavádění služby specialista rozvoje obchodu České spořitelny Petr Hojný.

Prvními klienty, se kterými spustí spořitelna pilotní provoz, jsou energetické společnosti ČEZ a E. ON. „Spuštění služby u nich očekáváme na pomezí května a června, uvedl Hojný. Internetové bankovnictví spořitelny je na službu podle něj už připravené a čeká se jen na to, až budou firmy schopné spustit ji na své straně.

„Iniciativa vzešla od nás,“ řekl LN mluvčí E. ON Vladimír Vácha. „Slibujeme si od toho omezení chyb ve fakturaci. Zákazníci nebudou muset nic nikam přepisovat, nikam chodit a jednoduchou operací fakturu zaplatí. Nám pak platba přijde včas,“ dodal Vácha.

„Je to pozitivní krok. Bylo by dobré, kdyby se k němu připojilo co nejvíce bank a firem. Je dobré, že když je pro tuto službu opora v legislativě, tak se našel někdo, kdo ji využívá,“ řekl LN šéfredaktor magazínu Lupa Aleš Miklík.

O příchodu faktury do systému bude spořitelna klienta informovat pomocí SMS nebo e-mailu. Za přijetí faktury lidé nic nezaplatí, pouze za příkaz. Firma, která faktury vystavuje, pak zaplatí transakční poplatek a musí zapracovat funkci do svého informačního systému.

Telekomunikační operátoři, kteří posílají fakturu jednou měsíčně prakticky každému Čechovi, se k systému staví vstřícně. „Se spořitelnou proběhlo několik jednání, jednoznačný závěr jsme zatím neučinili,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová. „Našim zákazníkům nabízíme v pilotním provozu elektronické vyúčtování služeb zdarma. Tato forma platby skýtá řadu výhod. Zákazníci nemusí archivovat plno papírů a elektronická cesta je ekologická,“ dodala Pacolová.

„Vodafone elektronické vyúčtování už nabízí, nevylučujeme, že v budoucnu budeme nabídku elektronické fakturace dále rozšiřovat,“ uvedl mluvčí operátora Filip Hrubý.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.