10. dubna 2008 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Místo složenek
e-faktury

Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna chystá novinku. Umožní energetickým společnostem, vodárnám či telekomunikačním operátorům zasílání faktur elektronickou cestou přímo do internetového bankovnictví klientů. Zákazník ji pak bude moci jedním kliknutím zaplatit.

"Služba je připravená a otestovaná, čeká se na dokončení implementace, aby první výstavci mohli službu použít a elektronickou fakturaci mohli nabídnout svým koncovým zákazníkům,“ popisuje stav zavádění služby specialista rozvoje obchodu České spořitelny Petr Hojný.

Prvními klienty, se kterými spustí spořitelna pilotní provoz, jsou energetické společnosti ČEZ a E. ON. „Spuštění služby u nich očekáváme na pomezí května a června, uvedl Hojný. Internetové bankovnictví spořitelny je na službu podle něj už připravené a čeká se jen na to, až budou firmy schopné spustit ji na své straně.

„Iniciativa vzešla od nás,“ řekl LN mluvčí E. ON Vladimír Vácha. „Slibujeme si od toho omezení chyb ve fakturaci. Zákazníci nebudou muset nic nikam přepisovat, nikam chodit a jednoduchou operací fakturu zaplatí. Nám pak platba přijde včas,“ dodal Vácha.

„Je to pozitivní krok. Bylo by dobré, kdyby se k němu připojilo co nejvíce bank a firem. Je dobré, že když je pro tuto službu opora v legislativě, tak se našel někdo, kdo ji využívá,“ řekl LN šéfredaktor magazínu Lupa Aleš Miklík.

O příchodu faktury do systému bude spořitelna klienta informovat pomocí SMS nebo e-mailu. Za přijetí faktury lidé nic nezaplatí, pouze za příkaz. Firma, která faktury vystavuje, pak zaplatí transakční poplatek a musí zapracovat funkci do svého informačního systému.

Telekomunikační operátoři, kteří posílají fakturu jednou měsíčně prakticky každému Čechovi, se k systému staví vstřícně. „Se spořitelnou proběhlo několik jednání, jednoznačný závěr jsme zatím neučinili,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová. „Našim zákazníkům nabízíme v pilotním provozu elektronické vyúčtování služeb zdarma. Tato forma platby skýtá řadu výhod. Zákazníci nemusí archivovat plno papírů a elektronická cesta je ekologická,“ dodala Pacolová.

„Vodafone elektronické vyúčtování už nabízí, nevylučujeme, že v budoucnu budeme nabídku elektronické fakturace dále rozšiřovat,“ uvedl mluvčí operátora Filip Hrubý.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?