1. dubna 2011 20:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Místo stravenek musí být bonus šest tisíc, chtějí VV

Vít Bárta vysvětluje okolnosti údajného sledování politiků Prahy 11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta vysvětluje okolnosti údajného sledování politiků Prahy 11. | foto: ČTK

PRAHA Zvýšení firemních daní o procento na 20 procent, bonus šest tisíc ročně, když skončí zvýhodnění stravenek, ponechání zvýhodněných hypoték a zvýhodnění invalidů. Takovou mají představu o daňové reformě koaliční Věci veřejné.

Podle šéfa Strany Víta Bárty se ve skutečnosti nejedná o reformu, ale jen o dílčí úpravy současného daňového systému.

Véčkaři by narozdíl od ministerstva financí rádi viděli trvalou daňovou výjimku u hypoték."Hypotéky jsou důležité pro stavitelství a celou ekonomiku. Podpora bydlení je pro nás zásadní. Laškovat s touto výjimkou je nezodpovědné," varoval Bárta.

K TÉMATU

Stravenky jen za bonus
Největší rušno se čeká kolem debaty o zrušení zvýhodnění stravenek. "Na místo nich musí být zavedeny daňové bonusy až šest tisíc korun, ne daňové slevy, jimiž by si střední třída nepomohla," načrtl požadavky véčkařů  poslanec Michal Babák. Bárta však připustil, že v této oblasti ještě proběhne tvrdá debata.

Vyšší daně pro firmy 
Nejmenší koaliční partaj chce oproti návrhu ministerstva financí o jedno procento na 20 procent zvýšit daně firmám. Ze sedmi miliard navíc by pak byly zaplaceny opravy silnic. Narozdíl od Kalouskova úřadu, který podle VV zvýhodňuje firmy, jsou však Věci veřejné pro zrušení daní z dividend, což by mělo podpořit střední třídu v investicích do akcií.


"Každý, kdo bude vlastnit akcii, bude osvobozen od daně, ne firma. Chceme povzbudit střední třídu, aby se nebála investovat do akcií," komentoval cíl strany Bárta.

Investování do akcií je podle Bárty zásadní pro stimulaci českého podnikatelského prostředí i pro kultivaci střední třídy. Střední třída je přesně ta, která by měla mít největší prostor investovat právě tímto způsobem. "Střední třída potřebuje v tomto daňově zvýhodnit, a to je náš nástroj," uvedl Bárta.

ogoOndřej Golis, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč