9. listopadu 2007 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mittal zastavil arbitráže proti Česku

Mittal Steel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mittal Steel | foto: Krzywoň DanČTK

PRAHA Arbitrážní tribunál přerušil řízení, které proti České republice vedla ocelářská skupina ArcelorMittal. Obě strany požádaly o jeho přerušení s ohledem na smírčí jednání, které vedou. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Na hledání smírného řešení mimo arbitráže a soudy se během říjnové návštěvy v Praze dohodl majitel ocelářského impéria Lakšmí Mittal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Mittalovy firmy vedou proti Česku dvě arbitráže a na státu se snažily vymoci celkem 25 miliard korun.

Společné tiskové prohlášení Ministerstva financí ČR
a skupiny ArcelorMittal

Na základě společné žádosti obou stran sporu ve věci arbitrážního řízení, zahájeného dne 24.10.2005 společnostmi Mittal Steel Company N.V. a Mittal Steel Holdings N.V.  (nyní skupina ArcelorMittal) proti České republice podle Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi ČR a Holandskem, rozhodl arbitrážní tribunál dne 8. 11. 2007 o přerušení tohoto arbitrážního řízení. Strany požádaly o přerušení řízení s ohledem na probíhající smírčí jednání obou stran.

Mgr. Ondřej Jakob,
tiskový mluvčí MF ČR


Kalousek po návštěvě řekl, že se s Mittalem dohodli na vzniku společného expertního týmu, který se pokusí vyjednat koncept společné dohody. Pokud bude tento návrh byl přijatelný pro obě strany, bude předložen k posouzení a ke schválení české vládě.

Jednání podle Jakoba mají být dokončeny během několika měsíců. "Obě strany mají vůli k nalezení dohody. Předpokládám, že dohoda o narovnání by zřejmě zahrnovala i druhé arbitrážní řízení," řekl Jakob.

V rámci arbitráže, která nyní byla přerušena, Mittal po Česku požadoval 20 miliard jako odškodnění za vyloučení z účasti na privatizaci společnosti Vítkovice Steel, o které měl zájem, ale stát ho kvůli jiné soudní při ze soutěže vyloučil. Nyní železárny patří Rusům a jmenují se Evraz Vítkovice Steel.

Další arbitráž o pět miliard korun se vede kvůli tomu, že stát Mittalovi nevydal téměř 14 procent akcií ArcelorMittal Ostrava, ačkoli se k tomu zavázal v privatizační smlouvě. Akcie se nepřevedly kvůli pokračujícímu sporu se společností Petrcíle; podíl státu nyní spravuje ministerstvo financí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!