26. června 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mladá Boleslav odpustí penále neplatičům nájmu

panelák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy panelák - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV Město Mladá Boleslav vyhlásí dvouměsíční amnestii pro neplatiče nájmů. Definitivně o tom rozhodli zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání. Každému, kdo až do konce srpna zaplatí dlužnou částku, bude odpuštěno penále, řekl dnes novinářům primátor Raduan Nwelati.

Neplatiči nyní dluží městu za nájemné celkem kolem tří milionů korun. To je hlavní důvod, proč se Boleslav rozhodla přimět lidi k zaplacení odpuštěním penále. "Takzvaná amnestie se bude týkat bytových i nebytových prostor.

Lidé mají na zaplacení v podstatě celé léto," podotkl primátor. Podle jeho náměstka Adolfa Beznosky se město už nyní snaží vycházet vstříc těm lidem, kteří sami přijdou vysvětlit svůj problém na magistrát, doložit jej a například požádat o splátkový kalendář.

"Ale v momentě, kdy někdo dlouhodobě neplatí nájem a ještě se například chová v rozporu s domovním řádem, tak je potřeba velmi důrazně proti nim zakročit," řekl už dříve Beznoska.

Někteří takoví lidé prý bývají velmi často agresivní, v květnu dokonce někteří z nich napadli klackem pracovnici správcovské firmy a strážníka městské policie, který ji doprovázel.

"Město řeší průběžně problém s neplatiči, které mohou vyústit až v exekuci. Celý proces od vymáhání dlužných částek až po exekuce je ovšem často velmi složitý a dlouhý," dodal Beznoska.

ČTK