6. září 2011 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mladým chybí angažovanost. Nechají si vše líbit

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mladým zaměstnancům po celém světě chybí angažovanost a nejtíže snášejí tlaky, které jsou s prací spojené. Česko je na tom z 29 hodnocených zemí prakticky nejhůř. Vyplývá to ze studie GfK Group mezi více než 30.000 zaměstnanci, jež se týkala angažovanosti zaměstnanců a tlaků a stresů spojených se zaměstnáním.

Angažovanost zaměstnance je definována jako identifikace zaměstnance s úspěchem společnosti, jeho oddanost a ochota u zaměstnavatele zůstat.

V globálním měřítku je patrná polarizace mezi deziluzí trpícími mladými lidmi (18 až 29 let) a jejich staršími, možná rezignovanějšími protějšky, uvedla GfK Group. Přestože mladí zaměstnanci nejméně často nesou v práci velkou odpovědnost, největší procento z nich často nebo prakticky stále znepokojuje rovnováha mezi prací a soukromým životem, tlak pracovat přes čas a vlastní zdraví.

ČTĚTE TAKÉ

"Na protilehlých koncích osy proti sobě stojí pouhých 21 procent vysoce angažovaných mladých zaměstnanců a 31 procent zaměstnanců - šedesátníků," uvedl expert GfK Czech Richard Hospodský.

Tato desetibodová mezera mezi mladými "pracanty" a těmi, kteří zastávají seniorní pozice, představuje podle něj problém pro firmy po celém světě. Rozpor může rozdělovat pracovní prostředí, vytvářet mezigenerační neshody a může i bránit v najímání, motivaci a pohybu kvalifikovaných mladých talentů.

Češi se 'neangažují'

Česko patří k zemím, kde je podíl vysoce angažovaných zaměstnanců velmi nízký (deset procent). Lepší skóre v ČR zaznamenaly tzv. bílé límečky, tedy výše postavení pracovníci (16 procent), než tzv. modré límečky (sedm procent).

Hůř je na tom z vyspělých zemí jen Nizozemsko (osm procent). Na Slovensku je vysoce angažovaných zaměstnanců 14 procent, v Polsku 12 procent. Mezi vyspělými zeměmi je vysoký podíl velmi angažovaných zaměstnanců v Izraeli (29 procent), v USA (28 procent), Kanadě (24 procent) a ve Švýcarsku (22 procent).

Celkem 45 procent manažerů ze střední a východní Evropy připouští chybnou volbu oboru, ve kterém nyní pracují

"Hodně o pozici zaměstnání na hodnotovém žebříčku Čechů vypovídá i skutečnost, že pouze devět procent zaměstnanců v České republice by se chtělo za lepším zaměstnáním přestěhovat do zahraničí. To je nejméně ze všech sledovaných zemí," upozornil Hospodský.

O PRŮZKUMU

Studii s názvem GfK International Employee Engagement Survey Zahrnuje názory 30.556 pracujících dospělých lidí z 29 zemí světa, kteří byli dotazováni mezi únorem a dubnem 2011. V Česku bylo formou osobního dotazování po celé zemi osloveno 488 zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč