2. listopadu 2007 7:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mlékárny útočí na řetězce

Mléko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Potravinářská komora ČR se chystá k bezprecedentnímu kroku. Zakládá totiž takzvaně otevřenou společnost českých mlékáren.

Družstvo mlékáren by pak jako jeden celek vyjednávalo s řetězci o cenách některých základních mlékárenských výrobků, jako je krabicové či sušené mléko nebo máslo.

„Nemůžeme ale zatím určit datum, kdy družstvo začne fungovat. Všechny naše kroky projednáváme s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ tvrdí mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Je ale přesvědčena o tom, že se v případě mlékáren nemůže jednat o kartelovou dohodu. „A to sice kvůli tomu, že družstvo nebude na trhu prostředníkem, ale bude obchodovat s vlastními výrobky a penězi,“ uvedla Večeřová.

Milan Teplý, ředitel největšího mlékárenského podniku v zemi, jihočeské Madety, tvrdí, že pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže shodí plán na odbytové družstvo ze stolu, bude zvažovat odchod firmy z Česka. „Jsme banánová republika. Družstva mohou zakládat mlékaři, kteří nás pak tlačí k vysokým nákupním cenám, a my pak prodáváme mléko řetězcům, které kvůli svému dominantnímu postavení zase chtějí zboží pod výrobními náklady,“ řekl Teplý. Pokud půjde mlékárenský trh touto cestou, bude to podle něj znamenat konec české mlékárenské výroby. „My už opravdu nemáme kam uhnout,“ tvrdí Teplý.

Mlékárny chtějí získat silnější pozici na trhu, údajně v jejich neprospěch ovlivněném jak přemrštěnými finančními požadavky mlékařů, tak na druhé straně „vydíráním“ ze strany velkých obchodních řetězců.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil, že s Potravinářskou komorou o založení odbytového družstva skutečně jedná. Na jakékoliv závěry je ale zatím údajně příliš brzy. „Záleží také na tom, kolik mlékáren se do družstva přihlásí, jaké postavení by tím družstvo na trhu získalo,“ řekl LN Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS.

Najdete na Lidovky.cz