Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mlékárny varují: na trhu se rozmáhají výrobky z falešného mléka

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na pultech českých obchodů i v nabídce restaurací mají stále větší zastoupení levné náhražky mléčných výrobků, při jejichž výrobě byly místo mléka použity rostlinné oleje. Velký podíl mají imitace například mezi tavenými sýry, k dostání jsou i napodobeniny tvrdých sýrů.

Novinářům to dnes řekl Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. Výrobci a obchodníci podle Kopáčka často prodávají tyto výrobky pod podobnými názvy jako sýry vyrobené z mléka, což je zakázané.

"Prodej náhražek mléčných výrobků je novým fenoménem," uvedl Kopáček s tím, že prodej roste v Česku i celé Evropě. Často jsou napodobeniny, jinak nazývané též analogy, dováženy do Česka ze zahraničí.

Nejvíce se napodobují tavené sýry
"V českém mlékárenství se analogové výrobky vyrábějí v menší míře, a pokud ano, jsou většinou správně deklarovány. Výjimkou jsou napodobeniny tavených sýrů, které činí asi deset procent z celkového objemu (výroby)," řekl.

Zásah inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni zjistila, že v prodejnách některých obchodních řetězců byly alternativy sýrů nabízeny v chladicích boxech mezi mléčnými výrobky, od kterých nebyly nijak odlišeny. Regálové štítky v některých případech neodpovídaly údajům na obale, uváděly například, že jde o sýr, ačkoliv šlo o náhražku. Inspekce s obchodníky zahájila správní řízení.

Rostoucí nabídka náhražek mléčných výrobků na pultech obchodů souvisí i s krizí. "Mají totiž výhodu v nižší ceně," podotkl Kopáček. Mlékárnám podle něj prodej napodobenin nevadí, kritizují ale jejich značení, které často připomíná názvy pravých mléčných produktů.

"Na trhu s mléčnými výrobky se objevuje stále více náhražek mlékárenských výrobků, jejichž označování a pojmenování je zavádějící, klamavé a velmi často v rozporu s potravinářskou legislativou," upozornil.

Není máslo jako máslo
Napodobeniny vyrobené z rostlinných olejů nesmějí být v obchodech nabízeny pod označením sýr či máslo. V prodejnách podle Kopáčka například byla k dostání řecká napodobenina sýra s názvem Eidam Alternative.

Některé obchody zase nabízely napodobeninu másla, vyrobenou ze směsi rostlinných tuků a klamavě označenou. Výrobek byl prodáván pod názve Maslíčko, ale v reklamních letácích propagován pod označením Máslíčko. Později byl název produktu změněn na Mazlíčko.

Kopáček míní, že produkce levných napodobenin kvůli hospodářské krizi dál poroste, protože jsou levnější než mléčné výrobky. "Jejich cena ale už není tak výrazně nižší jako dříve, protože obchodní řetězce zvyšují své marže i u těchto výrobků a ceny začínají být srovnatelné s mléčnými výrobky," dodal.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...