Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krabicové mléko se recykluje, šíří se. Lež, říká veterinární správa

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Krabicové mléko se nerecykluje, recyklují se hoaxy, upozorňuje Státní veterinární správa na to, jak poplašné zprávy, zveřejňované na webových stránkách www.hoax.cz, matou zákazníky stále znovu.

"Naposledy před rokem se objevil po netu kolující mail „upozorňující“ na údajně recyklované prošlé krabicové mléko. Nebylo to poprvé, už na sklonku roku 2010 jsme reagovali na takovéto dotazy či podněty. Nyní se objevuje znovu. Krabicové mléko se nerecykluje, recyklují se hoaxy – poplašné zprávy, lze se o tom přesvědčit na webových stránkách, které se jim věnují," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Záhadná čísla na spodní straně krabice

Poplašná zpráva, takzvaný hoax, tvrdí, že skrytá čísla na spodní straně krabic s mlékem  prý znamenají, kolikrát bylo neprodané mléko znovu „převařeno“ a znovu nabídnuto zákazníkům. A kde je pravda? "Každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby… a pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu," říká Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve spodní části krabice čísla skutečně jsou. V případě krabicového mléka o objemu jeden litr to jsou číslice 1 2 3 4 a 5, ta označují jednotlivé pásy na kotouči s papírem, ze kterého se vyrábí obal. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne na různém počtu pásů - menší obaly jich mohou mít až sedm.

Podle informací, které obsahuje „varovný“ mail, označuje chybějící číslo v řadě 1 2 3 4 5 počet, kolikrát bylo mléko uvnitř obalu převařeno (recyklováno). Ve skutečnosti chybějící číslo označuje pás, na který se tisklo (například pokud schází číslo 4, znamená to, že se design tiskl na 4. pás). Daná čísla se tisknou ve výrobním závodě před laminací.

Recyklace by se nevyplatila

Pokud je tedy na laminátu v řadě 12345, znamená to, že na roli před řezáním je vedle sebe pět designů (počet designů tištěných vedle sebe záleží na jejich šíři a na šíři tiskařského stroje). Aby se odlišily po rozřezání (například pro snazší identifikaci vady štočku při případné reklamaci) je v řadě jedno číslo vynecháno, aby bylo jasné o který pás (část nerozřezané role) se jednalo. V případě čísel 123 5 je jasné, že se jedná o 4. roli, a v případě 1234 o 5. roli.

"A to ani nedodáváme, že „recyklace“ krabicového mléka by byla neekonomická. A ani žádné takové zařízení k takovéto „činnosti“ mlékárny nemají, o čemž se náš dozor i přesvědčuje," uvedl mluvčí Státní veterinární správy.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.