27. dubna 2012 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mlynáři zdraží mouku. Porostou i ceny pečiva

Chléb a mouka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chléb a mouka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mlynáři zdraží mouku pro průmyslové zpracování o 15 až 20 procent, což se patrně projeví v cenách pečiva. Balená mouka prodávaná v obchodech již tento trend zaznamenala, sdělilo Společenstvo mlynářů a pekařů ČR. Díky vysokému vývozu potravinářské pšenice z loňské velmi dobré mouky je na českém trhu mouky nedostatek .

Oproti očekávání velkých přebytků potravinářské pšenice po loňské sklizni se na trhu projevuje úplný opak. "Příčinou je hlavně vysoký export této komodity mimo republiku do států EU," uvedl předseda Společenstva mlynářů a pekařů ČR Jaroslav Chochole.

Zvyšuje se cena potravinářské pšenice

Mlynáři upozorňují, že v důsledku situace na trhu s obilím od ledna letošního roku cena potravinářské pšenice postupně roste. V současnosti se pohybuje kolem 5200 korun za tunu, což je o tisíc korun více, než stála tuna obilí loni v září. "V této souvislosti musíme očekávat dopad na ceny mouky a pekárenských výrobků," řekl Chochole.

ČTĚTE TAKÉ:

Cena žita, které mlynáři zpracovávají výrazně méně, již na konci loňského roku dosáhla asi 6400 korun za tunu. Žitná mouka je proto dražší než mouka pšeničná. Přesto je podle Společenstva mlynářů a pekařů cena žitné mouky udržována pod výrobními náklady, což prý nebude dále možné.

Zdražování pšeničné i žitné mouky bude podle Chocholeho mít vliv i na pekaře. "Proti současným tendencím udržení, nebo dokonce snižování jejich cen, stojí růst cen surovin ale i celkových nákladů na dopravu a energie, které jsou pro tento obor významné stejně tak, jako hlavní surovina mouka," podotkl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK