28. září 2007 18:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

MMF má nového šéfa

Nový šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. | foto: ČTK

WASHINGTON  Mezinárodní měnový fond si zvolil do čela na příštích pět let podle očekávání kandidáta Evropské unie, Francouze Dominiqua Strausse-Kahna. Neúspěšným konkurentem Strausse-Kahna byl bývalý guvernér České národní banky Josef Tošovský, jehož nominovalo Rusko.

Zvolení Strausse-Kahna (58) bylo již téměř jisté od minulého týdne, kdy jej podpořily Spojené státy. Tošovského nepodporovala ani Česká republika, která stála za kandidátem EU. Strauss-Kahn nahradí na konci října Španěla Rodriga Rata, který se letos rozhodl odstoupit z funkce dva roky před vypršením mandátu.

Evropa a Spojené státy si od vzniku mezinárodních finančních institucí v roce 1945 rozdělují vrcholné pozice v MMF a Světové bance mezi sebe. Proti tomu se v poslední době postavily rozvojové mocnosti, které chtějí mít v řízení těchto institucí větší slovo; k nim se připojilo i Rusko, které proto do čela MMF navrhlo Tošovského.

Úkolem MMF je bdít nad finanční a ekonomickou stabilitou světové ekonomiky, předcházet krizím a pomáhat zemím, které se dostanou do finančních potíží. V začátcích se fond soustředil na potřeby průmyslových zemí, v posledních desetiletích však zesílil jeho význam pro rozvojový svět, který zažívá prudký vzestup. Nový šéf fondu slíbil, že zvýší váhu rozvojových zemí v rozhodování instituce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz