12. února 2008 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

MND postaví v Rusku rafinerii

František Komárek podepisuje memorandum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Komárek podepisuje memorandum. | foto: ČTK

JEKATĚRINBURG/MOSKVA Zástupci Moravských naftových dolů (MND) podepsali s vládou Sverdlovské oblasti na Urale smlouvu na výstavbu a provoz nové rafinerie u města Verchoturje. O podpisu memoranda, které je prvním krokem ve spolupráci, informoval mluvčí MND Dan Plovajko. Nová rafinerie si zřejmě vyžádá investici několika miliard dolarů, přesnější částku zatím nechtějí MND zveřejňovat.

Odborníci odhadují náklady na podobnou výstavbu na přibližně dvě miliardy dolarů. Podle tiskového oddělení gubernátora Sverdlovské oblasti budou MND celý projekt financovat s pomocí mezinárodních bank.

"Jednalo by se o vůbec největší investiční projekt v celé historii společnosti," uvedl v prohlášení generální ředitel MND František Komárek.

Memorandum kromě Komárka a předsedy vlády Sverdlovské oblasti Viktora Koškarova podepsali i ředitelé čtyř ruských společností. Přípravné práce by mohly začít ještě letos a rafinerie by mohla zahájit provoz v roce 2011. Zpracovávat by mohla asi čtyři miliony tun uhlovodíků ročně, z toho 3,5 milionu tun surové nafty a okolo tří miliard metrů krychlových zemního plynu.

"Pokud bude projekt realizován, bude to další milník ve strategické expanzi MND do regionů Ruské federace," uvedl ředitel Komárek. Předseda místní vlády Koškarov zase upozornil, že jeho region už několik let úspěšně na mezivládní úrovni jedná s Českou republikou. "Věříme, že po MND budou následovat další české firmy, které využijí investiční potenciál ve Sverdlovské oblasti," dodal.

V příštích měsících provedou MND hloubkový audit a další analýzy stavu čtyř ruských firem a pak se definitivně rozhodnou, zda budou v projektu pokračovat, uvedl Plovajko. Pokud ano, vytvoří se společnostmi Regioněftěprodukt, AZS Karpinskaja, AZS Centralnaja a Premium společný podnik odpovědný za celý projekt výstavby a následného provozu nové rafinerie.

MND investovala v Rusku už loni na podzim, kdy koupila 76 procent podílu v ruských společnostech Nikolajevkaněť a VostokInvestNefť v Uljanovské oblasti. Tyto společnosti mají v místě celkem tři průzkumné licence a výzkum nyní na místě řídí odborníci z moskevské kaneláře MND. Firma také vyhodnocuje své další investice v tomto směru.

Finanční a investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, která má v MND majetkový podíl, dosud investovala v zahraničí více než deset miliard korun. Drží podíly na průzkumných licencích v Pákistánu, kde také těží plyn, dále v Jemenu, Německu, Rumunsku a Rusku. V minulém roce také oznámila plán vstupu na Ukrajinu společně s britskou společností Regal Petroleum. Expanze na tento trh měla být spojena s investicí 6,4 miliardy korun, firma ale nakonec od plánu investovat na Ukrajině ustoupila.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA ŘEDITELE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč