12. ledna 2007 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

MobilKom nebude pro všechny

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA  Na zaplněný český trh mobilních telekomunikačních služeb zamířil další operátor. Přestože tuto zprávu přinesla média již předevčírem, jeho obchodní jméno není dosud známo.

Pouze se ví, že mu Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již přidělil kmitočtový rozsah, kód sítě a rozsah čísel. Povolení na využívání tohoto rozsahu má od ČTÚ společnost MobilKom, která patří do skupiny firem Penta Investments. Nový operátor to však nebude mít v žádném případě na trhu snadné.

Co nový subjekt přinese
MobilKom má licenci na standard CDMAa nikoli na GSM, který používají ostatní čeští mobilní operátoři. Navíc kmitočtový rozsah 410-430 MHz, který má MobilKom přidělený, není ani pro standard CDMA typický, takže MobilKom by si v případě nabídky hlasových služeb musel nechávat vyrábět telefony na zakázku.

Pro tento standard je nabízí hlavně společnosti LG, Pantech a další výrobci z Číny a Jižní Koreje. Problematické je i volání ze zahraničí (tzv. roaming), protože sítě kompatibilní s těmito telefony jsou prakticky jen v Asii a USA.

„Pro MobilKom vidím v podstatě dvě cesty. Buď nabídnou svoje služby čtvrtého operátora pro velké zákazníky z řad firem, protože na jejich frekvenčním rozsahu není vůbec snadné nabídnout služby masově. Nebo půjdou do přímé konkurence a nabídnou volání a data za paušál,“ řekl LN Martin Zikmund, nezávislý konzultant v oblasti ICT.

„Je pravděpodobné, že se budou ucházet časem o poslední volnou licenci na 3G síť standardu UMTS, která by jim umožnila masové rozšíření a snazší poskytování hlasových služeb,“ dodal Zikmund.

Šance na omezení závislosti na síti
Telefóniky Pro operátory, kteří nabízejí vysokorychlostní připojení k internetu, je MobilKom zajímavým partnerem. Síť CDMA je totiž dobře použitelná na vysokorychlostní bezdrátové internetové přenosy v takové kvalitě, že se prakticky neliší od klasického pevného připojení. Poskytovatelé pevného připojení k internetu by tedy nemuseli využívat infrastruktury Telefóniky 02, jako tomu bylo doposud.

Bezdrátové fixní připojení MobilKomu by pro ně představovalo vítanou alternativu.
 „S MobilKomem spolupracujeme na více úrovních. Momentálně zejména na výstavbě infrastruktury, řekl LN Pavel Kaidl, mluvčí telekomunikačního operátora GTS Novera.

MobilKom zatím vyjednává s mobilními operátory o propojení sítí. „Celý projekt se teprve vyvíjí, do půl roku představíme ve vybraných regionech první služby v testovacím provozu. Postupně budeme rozšiřovat pokrytí na celou republiku,“ řekla LN mluvčí Penty Jana Studničková.

Ondřej Malý, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!