Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mobilní revoluce končí u hranic, volání z ciziny je pro Čechy stále drahé

Netelefonujte v přítomnosti partnera se svým bývalým přítelem, říká Jeroným Klimeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netelefonujte v přítomnosti partnera se svým bývalým přítelem, říká Jeroným Klimeš. | foto: Shutterstock

PRAHA Operátoři své nedávno představené nové tarify nazývají „velkou mobilní revolucí“. Už ale neříkají, že jejich revoluce se zastavila na českých hranicích. Ten, kdo chce volat nebo surfovat po internetu ze zahraničí, má smůlu a musí si připlatit.

Přestože mobilní operátoři přicházejí každou chvíli s výhodnými balíčky, které mají data v chytrých telefonech i volání zlevnit, je surfování po internetu i hovory ze zemí Evropské unie stále drahé.

A to i přesto, že jediným přímým nákladem, který čeští operátoři svým evropským partnerům musí platit, je zhruba tříkorunový poplatek za spojení hovoru.

ČTĚTE TAKÉ:

„Průměrná velkoobchodní cena, kterou smí operátor navštívené sítě účtovat zákazníkovu poskytovateli roamingu, nesmí od 1. července 2012 překročit 0,14 eura za minutu,“ říká mluvčí českého telekomunikačního úřadu František Malina s tím, že právě taková cena je v podstatě jediným přímým nákladem operátorů. Hovory z ciziny jsou ale často několikanásobně dražší.

Například zákazníci největšího tuzemského operátora Telefóniky zaplatí za minutu hovoru ze zemí Evropské unie v základním roamingovém O2 Eurotarifu 8,70 koruny. Příchozí hovor stojí 2,30 koruny za minutu.

Levněji vyjde balíček Volání bez hranic. S ním za minutu odchozího i příchozího hovoru zaplatí volající z většiny evropských zemí a Chorvatska jen 3,90 koruny.

Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.

Naopak mnohem dráž vyjde tarif O2 Smart Roaming. Vněm je 30 volných minut, ale jen na příchozí hovory. Když budou chtít lidé zavolat do Česka, za každou minutu hovoru zaplatí 12,50 koruny a SMS zpráva vyjde na více než 10 korun.

Vysoké ceny volání ze zahraničí mají i zbylí dva čeští operátoři. A to i přes tvrzení, že hovorné z ciziny zlevnili.

„Zlevnění roamingu jsme již provedli,“ říká Lukáš Hrabal z tiskového oddělení T-Mobilu. Zákazníci ale v rámci T-Mobile Roamingu volají z evropských zemí za 7,47 koruny za minutu, příchozí hovor a SMS zpráva je vyjde na více než dvě koruny.

Vodafone pak nabízí volání po Evropě s tarifem Vodafone Passport za stejné ceny, za jaké volají jeho zákazníci v Česku. Za každých 20 minut hovoru ale musí jeho klienti zaplatit takzvaný spojovací poplatek. Ten činí 22 korun.

„Zákazníci mohou při cestě do zahraničí využít i službu Vodafone Roaming na den. S touto službou mohou za poplatek 99 korun na den volat a esemeskovat v zahraničí neomezeně,“ doplňuje Adéla Konopková z tiskového oddělení Vodafonu.

Vyplatí se koupit cizí SIM kartu

Pokud by si ale Češi koupili například v Chorvatsku SIM kartu International Tariff tamějšího operátora Tele 2, za minutu hovoru na mobil v Česku zaplatí 1,04 koruny. Pokud by volali na českou pevnou linku, vyjde je minuta hovoru jen na 24 haléřů.

Ještě dráž než volání vyjde v zahraničí surfování po internetu. Pokud zákazníci Telefóniky v některé ze zemí Evropské unie prosurfují 250 megabajtů dat, zaplatí pětistovku. Za stejné množství dat mimo Evropu pak dají tisíc korun. Datový balíček T-Mobilu o velikosti 50 MB vyjde v Evropě na 185 korun, u Vodafonu stojí 150 MB dat něco přes 50 korun.

V cizině se dá přitom pořídit internet opět levněji. Pokud by si například turisté v Itálii koupili za 229 korun předplacenou SIM kartu tamějšího operátora TIM, mohou po internetu brouzdat 30 dní úplně neomezeně.

ČTĚTE TAKÉ:

Volání ze zahraničí by ale přece jen mohlo zlevnit. A to už během dvou let. Plánuje to Evropská komise. Podle eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroesové by se do roku 2015 měl celý evropský telekomunikační trh sjednotit. To by znamenalo, že Češi by z ciziny volali a psali SMS zprávy za stejné ceny jako doma.

Tuzemští operátoři však zatím návrh Kroesové nechtějí komentovat. „Bylo by předčasné vyjadřovat se k iniciativě, která nemá žádné konkrétní obrysy,“ říká Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!