6. října 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mobilní telefon budou mít letos dva ze tří obyvatel planety

Na tři obyvatele planety budou připadat dva mobilní telefony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tři obyvatele planety budou připadat dva mobilní telefony. | foto: Shutterstock

ŽENEVA Počet uživatelů mobilních telefonů bude letos hlavně díky rozvíjejícím se ekonomikám dále růst a do konce roku stoupne na 4,6 miliardy. To znamená, že na tři obyvatele planety budou připadat dva mobilní telefony. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Počet uživatelů pevných linek naopak klesá. Na konci roku by pevnou linku mělo mít kolem 1,1 miliardy lidí, to je méně než jeden z pěti obyvatel.

Počet uživatelů mobilních telefonů překonal počet pevných linek již na přelomu století. Nejnovější studie ukázala, že lidé také stále více využívají mobilní telefon a další přenosné přístroje pro vysokorychlostní připojení na internet.

Do konce letošního roku by počet lidí s širokopásmovým mobilním internetem měl činit 600 milionů, a překoná tak počet lidí využívajících širokopásmový internet přes pevnou linku. Těchto uživatelů by podle ITU mělo být 500 milionů.

Růst je vysoký hlavně v rozvojových zemích, kde pevné telekomunikační spojení vysoce zaostává za mobilním, přestože internet přes pevnou linku je většinou rychlejší a poskytuje širší nabídku služeb.

V Africe je jeden uživatel širokopásmového pevného internetové spojení na 1000 obyvatel, zatímco v Evropě tento poměr činí 200 uživatelů na 1000 obyvatel, napsaly agentury AP a Reuters.

ITU je mezivládní odborná organizace OSN. Jejím cílem je podporovat technický rozvoj telekomunikací a spolupráci v jejich využívání.

ČTK