23. listopadu 2006 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mobilů bude více než miliarda

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř o čtvrtinu vzrostl prodej telefonů proti loňsku. Příští rok se čeká překročení miliardové hranice.

Před několika lety jej nikdo neznal, dnes si bez něj mnozí nedovedou všední den představit. Mobilní telefon. A i když se na světě stále najdou lidé, kteří mobil nevlastní, každoročně se nových typů a modelů prodá větší množství. Jen ve třetím čtvrtletí letošního roku se denně prodaly zhruba tři miliony mobilů. Analytická společnost Gartner odhaduje, že příští rok se počet prodaných telefonních přístrojů na celém světě přehoupne přes 1,1 miliardy. Největší hlad po mobilních telefonech přitom mají rozvíjející se trhy včetně Číny a Indie. Tedy regiony, kde mnohdy jde o koupi prvního přístroje. „I když prodeje na trzích, kde jsou mobily samozřejmostí a kde každý má už několikátý přístroj, nerostly tak výrazně, začínáme si zvykat na rostoucí poptávku u 'nováčků' z rozvíjejících se zemí,“ potvrdila analytička agentury Gartner Carolina Milanesiová. Podle výsledků třetího čtvrtletí si opět nejlépe vedli tradiční výrobci: finská Nokia, americká Motorola a korejský Samsung. Společně pokrývají téměř 68 procent trhu s více než 170 miliony prodaných přístrojů. Nokia si polepšila téměř na všech trzích s výjimkou Severní Ameriky. „Celkově byl tento rok pro Nokii úspěšný, příští rok očekáváme stejný vývoj,“ říká PR manažerka Nokie Šárka Baronová. Důvodem je podle ní hlavně úspěch multimediálních telefonů Nseries. I proto, že si přístroje získávají větší podíl na úkor kompaktních fotoaparátů či hudebních přehrávačů.

Americká Motorola posílila svou pozici v mnoha regionech, ale i přesto není agentura Gartner příliš optimistická. „Model Krzr bojuje, aby dosáhl stejného úspěchu jako Razr. Motofone nebude k dostání do roku 2007. Letošní Vánoce by tak pro firmu nemusely být v některých oblastech tak radostné,“ odhaduje Milanesiová.

Radek Vychytil z české pobočky Motoroly však společnosti věří: „Letos jsme upevnili pozici světové dvojky a v tom chceme pokračovat i příští rok, “ říká Vychytil s tím, že mírný nárůst prodejů očekává firma i v Česku. Konkurenční výhodou mobilů Motorola je pak podle něj především výrazná orientace na design.

Závěr letošního roku se povedl i dalším výrobcům, tedy kromě tchajwansko-německého spojenectví Benq/Siemens. Proti loňsku si totiž polepšily také Samsung a Sony Ericsson. Tomu se dařilo podle analytiků Gartneru především proto, že firma vybudovala širší nabídku modelů, než aby se zaměřila jen na jeden produkt.
Hana Mášová

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÁ PODPORA S AJ (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč