8. ledna 2007 8:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mobily se „šijí“ pro nejchudší

Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Telefony pro třetí svět mají jednoduché ovládání, jsou odolné a mají baterie s dlouhou životností. V rozvojových zemích zaznamenávají telekomunikační operátoři i výrobci mobilních telefonů nejvyšší meziroční nárůst obratu.

Podle údajů analytické společnosti Wireless Intelligence bylo v minulém roce osmdesát procent nových uživatelů služeb GSM operátorů z trhů v Asii, Africe a Latinské Americe. Operátoři cílí i na nejchudší obyvatele, které se snaží získat nabídkou speciálních telefonů a pomocí podpůrných programů.

To hraje do not nadaci Gramín, která se snaží zpřístupněním mobilní komunikace zlepšit postavení chudých farmářů a venkovského obyvatelstva v rozvojových zemích. K jejím programům patří mimo jiné i model mikropůjček stejnojmenné banky, který úspěšně provozuje v Bangladéši a Indii. Program „Village Phone“ (vesnický telefon), který provozuje nadace ve spolupráci s operátorem MTN, podporuje získání telefonního přístroje do jednotlivých vesnic ve Rwandě a Ugandě.

Program se uplatňuje i na Filipínách. Ve vesnicích je obvykle jeden majitel telefonu, „mikropodnikatel“, který přístroj půjčuje za poplatek ostatním. Ze zisku splácí mikroúvěr, za který si telefon pořídil, a zbylé peníze může použít pro svou vlastní potřebu. Cena sady skládající se z telefonu, antény a ruční nabíječky se pohybuje kolem dvou set dolarů.

Problémem je slabá infrastruktura a elektřina
V Ugandě funguje podle údajů nadace skoro sedm tisíc operátorů vesnických telefonů, z toho je 60 procent žen. Ve Rwandě, která s programem začala v červnu minulého roku, je zatím 200 majitelů vesnických telefonů. Ředitel technologického centra nadace Gramín Peter Bladin pokládá další expanzi projektu za jistou: „I přes to, že předpokládáme zvýšení počtu individuálních vlastníků telefonů, stejně se o ně budou dělit s ostatními, zvláště na vesnicích. Například farmáři potřebují telefon hlavně v době setí a žní, takže sdílený přístroj jim úplně vyhovuje.“

Zavést signál mobilní sítě do některých oblastí ale mnohdy není jednoduché. „Operátoři v rozvojových zemích mají jiné starosti než v Evropě,“ řekl LN Bladin. „Problémem je především logistika – některé oblasti jsou bez elektřiny a základní infrastruktury a je nutné vynakládat mnoho peněz i na dopravu telekomunikačního vybavení a jeho údržbu,“ dodává Bladin. Zavedení moderních technologií i na chudý venkov brání také politika vlád některých států, které zatěžují dovoz elektroniky cly a dalšími poplatky.

Telefony pro chudé obyvatele budou do dvaceti dolarů
V rozvíjejících se trzích vidí velkou příležitost k růstu i výrobci mobilních telefonů. Připravují pro ně speciální přístroje, jako je například Motofone od americké Motoroly. „Je určený pro země, jako je Indie. Je odolný proti vlhkosti, prachu a má dlouhou výdrž na baterie,“ říká Radek Vychytil, obchodní ředitel divize mobilních telefonů firmy Motorola. Motofone dokáže komunikovat s uživatelem hlasem.

Telefony určené pro třetí svět má i finská společnost Nokia. „S ohledem na potřeby uživatelů v rozvojových zemích jsme vyvinuli spolehlivé a cenově dostupné telefony s jednoduchým ovládáním a také speciální povrchovou úpravou, zvyšující prachuvzdornost a umožňující lepší uchopení telefonu,“ řekla Šárka Baronová, manažerka marketingu a PR Nokie.

Mobily pro třetí svět budou díky technologickému pokroku ještě dostupnější. „Díky inovacím snižujícím počet součástek v telefonech je možné v příštích dvanácti až osmnácti měsících předpokládat uvedení telefonu v ceně kolem dvaceti dolarů za kus,“ řekl LN Ben Soppitt, ředitel pro strategii organizace GSM Association, sdružujících mobilní operátory celého světa.

Kromě levných mobilů se pro chudé obyvatele chystají i osobní počítače. Iniciativa „One Laptop Per Child“ (Laptop pro každé dítě) stejnojmenné americké neziskové společnosti plánuje rozšířit miliony přenosných počítačů určených především pro děti do škol. Počítače budou mít jednoduché ovládání a přístup na bezdrátový internet. Zájem projevily například Libye, Uruguay, Nigérie a Rwanda.

Ondřej Malý, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz