Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Módu zasáhla krize, kolekce budou levnější a střízlivější

Jednodušší módní kolekce na léto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednodušší módní kolekce na léto. | foto: ČTK

NEW YORK Hospodářská recese odrazuje lidi od velkého utrácení za módu a návrháři se tomu snaží přizpůsobit. Týden módy, který včera začal v New Yorku, si dal za cíl zpřístupnit módní svět širší veřejnosti a v nepříznivých dobách hospodářské krize nalákat více zákazníků ke koupi představených modelů.

Přehlídky sice zůstávají nadále přístupné jen hrstce vyvolených, pro další zájemce je ale připraveno mnoho doprovodných akcí.

Na newyorském Týdnu módy se představí více než 60 módních návrhářů, což je přibližně stejný počet, jaký předvedl své kolekce na stejné akci v únoru. Ve snaze přitáhnout k Týdnu módy co nejvíce obyčejných lidí zahájila včera celou událost Noc módy (Fashion’s Night Out), uspořádaná z iniciativy proslulé šéfredaktorky módního časopisu Vogue Anny Wintourové.

Musíme být zodpovědnější
Obchody měly pro zákazníky zůstat včera otevřené do pozdních večerních hodin nejen v New Yorku, ale i v dalších módních metropolích v Británii, Řecku, Itálii, Rusku, ve Francii, v Brazílii, Indii, ve Španělsku, v Číně, Německu, Japonsku a na Tchaj-wanu.

Na zpřístupnění modelů rozsáhlejšímu okruhu zákazníků myslí i návrháři. Slavný designér Marc Jacobs podle svých slov nabídne v New Yorku jednodušší show s oděvy v širším cenovém rejstříku.
"Všichni se snažíme jednat trochu zodpovědněji. Nabízíme víc, aby více lidí mělo více možností si naše věci dovolit," konstatoval.

Módní průmysl se pokouší překonat dopady hospodářské recese, která ve velké míře odrazuje zákazníky od utrácení za módu.
Podle amerického sdružení pro oblečení a obuv si průměrný americký zákazník koupil v roce 2008 sedm párů bot a 64 kusů oděvů, zatímco v roce 2007 to bylo osm párů bot a 67 kusů oblečení.

Představitelé módního průmyslu proto přehodnocují obecné fungování celého odvětví. U módních přehlídek jde kupříkladu o skutečnost, že modely bývají dostupné až půl roku po své prezentaci na přehlídce.

Konkrétně současná newyorská přehlídka uvádí modely na jaro/léto 2010. Pro návrháře jde o užitečný systém, který jim dává čas dokončit své kolekce, zatímco obchodníci mají dostatek času naplánovat si, co nakoupí. Zákazníci, k nimž se informace o nových modelech díky moderním médiím dostanou okamžitě, však chtějí novinky hned.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...