1. října 2007 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Monopol České pošty skončí v roce 2013

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRUSEL Monopol České pošty na dopisy padne nejpozději v roce 2013. Na pravidlech liberalizace poštovních služeb v Evropské unii se v Lucemburku shodli ministři dopravy EU, řekl náměstek českého ministra průmyslu Martin Tlapa.

Česko se rozhodlo přistoupit na pozdější termín, kde je i většina nových členů EU, ze starých zemí Řecko a Lucembursko. Ostatní státy liberalizují svůj trh s poštovními službami nejpozději do roku 2011.

Česká vláda může svůj trh otevřít i dříve. Podle Tlapy bude velkou roli hrát zkušenost zemí, které trh otevřou dříve, například Německa.

Liberalizace poštovních služeb se v Evropské unii řeší už takřka 20 let. V roce 1988 zveřejnila Evropská komise první "bílou" knihu o poštovních službách v EHS. Do roku 1997 ale žádný návrh legislativy k většímu otevření poštovního trhu neexistoval.

V tomto roce státní pošty ztratily monopol na zásilky s větší hmotností než 350 gramů. Další směrnice z roku 2002 začala platit až v roce 2006, kdy pošty ztratily monopol na zásilky těžší než 50 gramů (hlavně dopisy).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz