Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Moravia Energo nebude prodávat elektřinu

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Společnost Moravia Energo byla vyřazena z obchodování s elektřinou. Vyplývá to z vyjádření Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zákazníci Moravia Energo bez dodávek nezůstanou, elektřinu jim budou dodávat ČEZ, E.ON a Pražská energetika.

Společnost v minulých dnech uvedla, že nemá peníze na zálohové placení budoucích dodávek. Odběratelé, kteří brali elektřinu od Moravia Energo, budou podle úřadu od pondělí dostávat proud od takzvaného dodavatele poslední instance.

"Dodavatel poslední instance je povinen dodávat elektřinu v tomto režimu po dobu tří měsíců. Zákazníci kategorie domácnosti a maloodběratelé podnikatelé připojeni na hladinu nízkého napětí mohou navíc požádat o tento režim po neomezenou dobu," uvedl ERÚ.

Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta může dodavatel poslední instance cenu pro konečného zákazníka změnit. "Cena může být vyšší, ale i nižší," řekl Fiřt.

Bude záležet mimo jiné na tom, zdá nový dodavatel má potřebné množství elektřiny. Pokud by musel elektřinu nakoupit nyní, mohl by na tom zákazník i vydělat, protože cena elektřiny na energetické burze je nižší než loni.

Cenu však lze zvýšit o náklady spojené se zapojením nových klientů. ČEZ přerušil dodávky pro Moravia Energo již ve čtvrtek kvůli nehrazení denních plateb. Firma následně v tiskové zprávě oznámila, že uhradila ČEZ veškeré doposud realizované dodávky elektřiny, ale nemá peníze na zálohy na budoucí dodávky. Banky prý nejsou ochotny financovat kontrakty Moravia Energo na roky 2009 a 2010.

Bernátek: Jako obchodníci jsme skončili
Také podle Fiřta byl hlavním problémem způsob financování. Firma podle něj doplatila na dlouhodobost svých smluv a výkyvy cen elektřiny. "Banky, které měla nasmlouvána Moravia Energo, de facto dále odmítly vyrovnávat rozdíl mezi aktuální cenou a cenou nákupní," uvedl Fiřt. Dodal, že do podobné situace by se mohlo dostat více firem.

"Jako obchodník s elektřinou jsme v podstatě skončili. Další osud firmy nechci předjímat, stále pokračujeme v jednání s bankami. Návrat do obchodu s elektřinou by pro nás byl ale velmi komplikovaný," řekl ředitel pro strategii Moravia Energo Bohuslav Bernátek. Uvedl také, že nikomu z dosavadních odběratelů nebude dodávka elektřiny přerušena.

Podle Bernátka nyní připravuje Moravia Energo dopisy všem odběratelům. V nich bude zákazníky informovat o tom, na území kterého dodavatele poslední instance se nacházejí.

V Česku je vydáno zhruba 260 licencí pro obchod s elektřinou. Většina je neaktivních a pouze 20 obchodníků má své nabídky cen elektřiny vydány na stránkách ERÚ.

Třinecká společnost Moravia Energo patří společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka a v tuzemsku zásobovala přes 1000 odběrných míst.

V roce 2007 firma dosáhla obratu 3,369 miliardy korun a utržila 3,201 miliardy Kč. Hospodařila se ziskem před zdaněním 98,8 milionu Kč. Svým zákazníkům dodala v roce 2007 přes 2000 gigawatthodin elektřiny.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!