1. srpna 2007 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Murdoch spolkl i Wall Street Journal

NEW YORK Rupert Murdoch rozšířil své mediální panství o velký úlovek. Magnát přesvědčil rodinu Bancroftů, aby jeho společnosti News prodala za 5,6 miliardy dolarů (115 miliard Kč) firmu Dow Jones & Co. Ta mimojiné vydává vlivný podnikatelský list Wall Street Journal.

Majitel News Corp. tak rozšíří své mediální impérium o jeden z hlavních zdrojů podnikatelských informací ve Spojených státech. "Je naší nejvřelejší nadějí, že Wall Street Journal si v příštích letech nadále udrží a zaslouží všeobecný obdiv a respekt, se kterým je vnímán po celém světě," uvedl mluvčí rodiny Bancroftů.

Murdoch strávil poslední tři měsíce přesvědčováním rodiny, která nabídku na převzetí nejprve odmítala. Obávala se totiž, že Murdoch sníží image listu Wall Street Journal a využije zpravodajské aktivity firmy Dow Jones k podpoře svých podnikatelských zájmů.

Proti převzetí se stavěla rovněž řada zaměstnanců společnosti Dow Jones. "Je to zlá věc pro firmu i americkou žurnalistiku, že rodina Bancroftů nemohla odolat štědré nabídce," řekl bývalý člen správní rady firmy Jim Ottaway. "Je smutné, že skončí 105letá rodinná tradice ochrany nezávislosti firmy Dow Jones," dodal Ottaway.

Dow Jones vydává vedle listu Wall Street Journal také periodikum pro investory Barron's, provozuje zpravodajskou webovou stránku Marketwatch.com a také servis Dow Jones Newswire, který ve vydávání finančních zpráv konkuruje agenturám Reuters a Bloomberg.

Rodilý Australan tak pokračuje v budování své mediální říše, do níž patří rozsáhlá síť satelitních a kabelových televizních stanic, filmové producentské firmy, vlivná knižní nakladatelství, internetové projekty a další aktivity. News vlastní vysílací síť Fox, kanál Fox News, několik listů v Británii a Austrálii, New York Post, filmové a televizní studio 20th Century Fox a internetové stránky MySpace.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.