7. listopadu 2007 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Musím hlásit, že jdu na výstavu

PRAHA Největší absurditou, kterou stát šikanuje podnikatele, je povinnost nahlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu stánek na výstavě. Čeští podnikatelé hlasovali o největším byrokratickém nesmyslu.

O největší byrokratický nesmysl hlasovali čeští podnikatelé v anketě, která je součástí anket PX Firma roku a Makro Živnostník roku. Akce by měla poukázat na vysokou administrativní zátěž podnikatelů a živnostníků.

„Je potřeba do státní správy neustále tepat,“ uvedl na včerejším vyhlášení výsledků ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Zároveň dodal, že právě vítěznou absurditu před několika týdny zrušila novela živnostenského zákona. „Novela ale ještě musí projít parlamentem,“ řekl Říman.

Z údajů jednotlivých ministerstev vyplývá, že především malé a střední živnostníky čeká při rozjezdu podnikání neuvěřitelných 2168 administrativních povinností. Za tyto úkony zaplatí ročně více než osmdesát šest miliard korun. Ještě více peněz potom musí zaplatit stát za to, že zbytečně vyplněné dotazníky vyhodnocuje.

Říman rovněž upozornil, že už na jaře dala vláda jednotlivým ministerstvům za úkol, aby do roku 2010 snížila administrativu podnikatelů o dvacet pět procent. To by mělo pro podnikatele znamenat značné úspory. Podle prezidenta pražské Hospodářské komory Petra Kužela by plánované dvacetipětiprocentní snížení administrativy nejen snížilo náklady živnostníkům, ale pomohlo také růstu HDP. „Podnikatelé by mohli ušetřené peníze investovat do rozvoje svých firem, což se pozitivně projeví v celé české ekonomice,“ řekl Kužel.
 
Do finále soutěže se dostalo celkem sedm nejnesmyslnějších administrativních absurdit. Na druhém místě se umístila povinnost při převodu nemovitosti platit nejen daň, ale také znalecký posudek. Třetí skončily odměny za notářské služby, jejichž výše se určuje podle základního kapitálu společnosti. Notář si tak účtuje částku ne podle počtu stran nebo času strávenému touto prací, ale podle velikosti firmy.

Největší absurdity

1. místo - Stánek na výstavě musí podnikatel nahlásit tři dny dopředu živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna.
 2. místo - U převodu nemovitostí se neplatí pouze daň z převodu nemovitosti, ale i znalecký posudek.
3. místo - Odměny za notářské služby se odvíjejí podle základního kapitálu firmy, ne podle počtu stran nebo výkonu a času stráveného touto prací.
První ročník Absurdity roku je součástí letošních soutěží PX Firma roku a Makro Živnostník roku  Mezi dalšími nominovanými absurditami byla povinnost podnikatele oznámit úřadu práce skutečnost, že zaměstnanec, který není občanem České republiky, odjel na pracovní cestu, pokud cesta trvá od sedmi do třiceti dnů. Dobrá rada pro podnikatele proto zní: Ušetříte si jeden papír, pokud cizince vyšlete na pracovní cestu na méně než týden, či rovnou na více než měsíc.

Nominována byla také povinnost evidovat kontroly. Podle nařízení musí každý podnikatel vést evidenci o kontrolách, které se uskutečnily v jeho provozovně na zdravotní nezávadnost a jakost. Absurdní je na tom zejména duplicita činnosti podnikatele a kontrolních úřadů.