6. června 2011 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Může být všude. Češi kontrolují německé maso

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Čeští veterinární inspektoři začali dnes z preventivních důvodů prověřovat maso dovážené z Německa. Hledají v něm nebezpečnou bakterii Escherichia coli, která se šíří Evropou a zabila již 22 lidí.

Serveru Hospodářských novin to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Zdroj nákazy není znám, poslední podezření, že jím mohou být luštěninové klíčky, se nepotvrdilo.

Bakterie v Česku

Infekce zasáhla 12 zemí včetně České republiky, kde se nákaza prokázala pouze u americké turistky, která před cestou do Česka pobývala právě na severu Německa. Američanka byla hospitalizovaná ve FN Na Bulovce. Po několika dnech byla propuštěna do domácího ošetřování.

"V souvislosti s nebezpečnou E. Coli rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena o tom, že prověříme i živočišné produkty směřující k nám z Německa. Budou se prověřovat zásilky hovězího masa a vepřového masa," řekl Duben.

S kontrolami masa začali veterinární inspektoři v pondělí a budou pokračovat celý týden. Celkem bude ke zkoumání odebráno asi 30 vzorků.

Podle serveru každá krajská veterinární správa a Městská veterinární správa v Praze má odebrat zhruba dva vzorky. Veterinární kontroloři se rozhodli přistoupit ke kontrolám z preventivních důvodů. "Zatím nebylo řečeno na sto procent, z čeho ta nákaza pochází.

ČTĚTE TAKÉ

Zatím je potenciální riziko, že to může být z masa. Zároveň se opět přesvědčíme o tom, že i naše produkce potravin živočišného původu je v pořádku," uvedl Duben.

Kontrola reaguje na slova ministra zemědělství Ivana Fuksy, který právě maso označil za možný zdroj nákazy. Německo v neděli oznámilo, že pravděpodobným zdrojem infekce mohou být luštěninové klíčky, které dodávala na trh firma z obce Bienenbüttel v Dolním Sasku. První výsledky testů však výskyt bakterie nepotvrdily.

Po zdroji nákazy, která si vedle 21 obětí v Německu vyžádala jednoho mrtvého ve Švédsku, se dosud marně pátrá. Nejprve padlo podezření na okurky ze Španělska, posléze na restauraci v Lübecku a oslavy výročí hamburského přístavu.

Lidovky.cz, ČTK

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Zdravotní sestra

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Středočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč