26. září 2016 6:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Muži a ženy budou brát stejně peněz až za 136 let. Alespoň v USA, spočítala asociace žen

Dolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar. | foto: Shutterstock

PRAHA Ženy budou podle výpočtů muset počkat dalších 136 let, než se dočkají stejných platů, jaké mají muži. Americká asociace univerzitních žen zveřejnila ve čtvrtek zprávu pro podzim 2016 k platovým rozdílům mezi muži a ženami. Zpráva není pro ženy velmi optimistická, obzvláště pro ženy, které nemají bílou barvu pleti.

Americká asociace univerzitních žen analyzovala trend snižujících se rozdílů v příjmech mezi muži a ženami na základě aktuálních statistik z amerického Úřadu pro pracovní statistiky a ze Statistického úřadu, informoval server Motto Time.

Ve své zprávě uvádí, že pokud se rozdíl v ohodnocení za práci bude snižovat stejným tempem, jakým se snižoval v letech 1960 až 2015, skutečné platové rovnosti by země dosáhla v roce 2059. Problém je však v tom, že od roku 2001 se tempo ještě více zpomalilo. Pokud bychom tedy vycházeli z vývoje v posledních patnácti letech, americké ženy budou v platech dohánět muže až do roku 2152.

Sto let mezi dvěma odhady je samozřejmě velký rozptyl, který může být ještě dále ovlivněn řadou faktorů, včetně úrovně vzdělání, vývojem průmyslu či rodinným stavem.

Podle asociace je navíc trend méně příznivý pro ženy, které nemají bílou barvu kůže. V roce 2015 hispánské ženy vydělaly jen 54 % a zatímco Afroameričanky 63 % z průměrné částky, která skončila v peněžence bílých zaměstnankyň.

Problém nezmizí sám od sebe

„Dobrou zprávou je, že se rozdíl za posledních sto let značně zmenšil,“ uvedla Patricia Fae Ho, předsedkyně představenstva asociace. „Špatnou zprávou však je, že rozdíl je stále značný, pro barevné ženy je ještě horší a nevypadá to, že by měl zmizet sám od sebe.“

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!