20. srpna 2013 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Muži jsou manažeři, ženy uklízečky. Rozdíly v platech se ale snižují

Pracující matka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracující matka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Platové rozdíly mezi muži a ženami se v Česku za poslední rok mírně snížily. Zatímco loni byl průměrný plat muže o 31,4 procenta vyšší než průměrný plat ženy, letos je rozdíl 28,8 procenta.

Nejlépe placeným zaměstnáním, v němž si ženy vydělají více než muži, je finanční analytik. Průměrný ženský plat tam dosahuje 40 857 korun, což je 102 procent průměrného platu muže na stejné pozici. Vyplývá to z analýzy serveru Platy.cz.

Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen služba eviduje v případě pozice správce budov, kde ženy berou v průměru o devět procent více než muži. Naopak nejvyšší poměr průměrných platů ve prospěch mužů je 145 procent. Jde o pozici provozní manažer, kde muži berou v průměru 47 406 korun, zatímco ženy 32 766 korun.

Nejvyšší rozdíl mezi průměrným mužským a ženským platem (16 940 korun) ve prospěch mužů je na pozici finančního manažera.

Anonymní porovnání

Databáze serveru Platy.cz obsahuje údaje o více než 65 000 respondentech a 400 pozicích ve 39 pracovních oblastech.

Uživatelé si mohou na stránkách bezplatně a anonymně porovnat výši aktuální mzdy i benefitů v rámci pozice, regionu nebo praxe.

Existují ale i pozice, na kterých není možné spolehlivě vypočítat průměrný plat pro obě pohlaví, protože žen či mužů v nich pracuje příliš málo. Zde se jasně projevuje výrazná dominance mužů ve vysokopříjmových skupinách.

"Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály," uvedl analytik služby Platy.cz, Zdeněk Němec. U vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v tradičně mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot.

V oblasti nízkopříjmových pozic pak naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička.

Lidovky.cz, ČTK