4. listopadu 2007 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mýtné vydělá až o miliardu víc

Mýtné brány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Stát může na mýtném za první rok svého provozu vydělat přibližně o jednu miliardu víc, než odhadovali experti. Důvodem je nebývalý nárůst přepravy související s růstem ekonomiky. Dá se také očekávat, že dopravci v posledních měsících roku nepoleví, spíše naopak.

Peníze z mýtného plynou do fondu dopravy (SFDI). Optimistickým odhadům nasvědčují i čísla za říjen, kdy se poprvé za jeden měsíc vybralo přes půl miliardy korun. Rozpočet fondu dopravy počítá s celkovým příjmem z mýtného ve výši 4,6 miliardy korun. Tuto částku ale předepsané mýtné dosáhlo za deset měsíců; do začátku listopadu zaplatili kamionoví dopravci téměř 4,7 miliardy korun.


"Z hlediska SFDI můžeme vyjádřit spokojenost," řekl ředitel fondu Gustáv Slamečka, který celoroční výnos odhaduje na více než pět miliard. Analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil předpokládá, že podobnou sumu jako v říjnu by mohli dopravci zaplatit i v listopadu a prosinci.

Celoroční výnos by tak mohl být až 5,8 miliardy korun. "Ke konci roku ještě budou poměrně silné měsíce, přeci jenom před Vánoci se toho zboží vozí poměrně hodně," řekl Potměšil, podle kterého vyšší sumy z mýtného souvisejí mimo jiné s růstem ekonomiky. "Ekonomice se daří, daří se zahraničnímu obchodu,
a s tím souvisí přeprava zboží," dodal Potměšil.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz