Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mýtné: zájem má i Telecom

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Společnosti Eltodo a Český Telecom mají zájem spolupracovat s budoucím dodavatelem mýtného systému pro Českou republiku. Telecom by mohl nabídnout síť pro přenos dat nebo zúčtovací systém, Eltodo by se mohlo podílet na stavbě.

Společnosti totiž jednají o případné spolupráci s firmou Kapsch, kterou doporučí české vládě hodnotící komise ministerstva dopravy jako vítěze tendru.

"S Českým Telecomem nyní opravdu jednáme," sdělil včera LN obchodní ředitel společnosti Kapsch Karel Černý.

Boj o miliardovou zakázku jde do finiše a provází ho ostrá kritika. Po stížnostech firem, které do tendru na mýtné vůbec nešly, přicházejí nyní námitky těch, které hodnoticí komise ze soutěže vyloučila.

Jak LN potvrdil zdroj z ministerstva dopravy, meziresortní desetičlenná komise poté, co za nejvýhodnější označila nabídku rakouské společnosti Kapsch, vyloučila ostatní tři zájemce. "Ostatní byli vyloučení kvůli formálním nedostatkům jejich nabídek," uvedl zdroj.

Za formální nedostatek přitom mohou být považovány i pouhé grafické nepřesnosti. Podle zástupců vyřazených firem je podivné nejen to, že komise rozhodla tak brzy, ale že najednou vyloučila tři zájemce. Jednotlivé nabídky přitom obsahovaly několikasetstránkové dokumentace.

"Jenom naše nabídka měla 1250 stránek," uvedl Martin Beneš za konsorcium Ascom Fela, které nabízelo zprovoznit mýto za 15 miliard korun. To byla cenově nejvýhodnější nabídka. Mezi vyloučenými byly také další dvě konsorcia A-Way a italské Autostrade.

Cena nabídky měla v konečném bodování váhu 60 procent. Další body se získávaly například za rychlost spuštění systému.

Nabídka vítěze byla druhá nejhorší. I tak ale bude firma Kapsch příští týden doporučena ministrem dopravy Milanem Šimonovským vládě, aby její vítězství potvrdila.

"Sám jsem zvědav, jak vláda ve středu rozhodne, teprve pak budeme jednat," dodal Beneš. Nelze proto vyloučit, že vyřazené firmy, které se až dosud k tendru odmítly vyjadřovat, soutěž nakonec opravdu soudně napadnou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...