2. ledna 2007 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mýto už ovládá české silnice

Systém vybírání mýtného odhalil první neplatiče | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Systém vybírání mýtného odhalil první neplatiče | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Na českých dálnicích a rychlostních silnicích musí platit kamiony a autobusy s hmotností nad 12 tun mýtné. Společnost Kapsch spustila systém jeho výběru přesně v 00 hodin na 1. ledna.

Podle vyjádření firmy Kapsch se za první den vybralo 700 tisíc korun a celníci odhalili prvních 500 neplatičů. Skutečná prověrka funkčnosti a také připravenosti dopravců, správců i kontrolních mechanismů přijde až dnes - v první pracovní den nového roku.

Včera totiž panoval na silnicích jen sváteční provoz a kamiony měly mezi 13. a 22. hodinou zakázáno vyjíždět. O dobíjení kreditu na úhradu mýtného či pořízení palubní jednotky, která za jízdy sleduje průjezd vozidla mýtnými branami, byl minimální zájem. Větší nápor na 210 distribučních místech se očekával dnes od časného rána.

Na dosavadních 970 kilometrech silnic dálničního typu musí nákladní vozidla a autobusy platit zhruba 4 koruny za ujetý kilometr. Pokud řidič při průjezdu republikou nevyčerpá zakoupený kredit, může si nechat přeplatek vrátit.

Dodržování zákona o placení mýtného hlídají celníci. Celní správa disponuje 25 speciálně vybavenými vozidly, které projíždějí placenými úseky. Mikrobusy jsou vybaveny technikou, která dokáže na dálku odhalit, zda nákladní vozidlo má funkční palubní jednotku a zda zaplatilo mýtné.

Údaje z mýtných bran navíc sbírá a vyhodnocuje kontrolní centrum, které rovněž dokáže najít neplatiče. Odhalí i průjezdy vozidel, která měla s placením mýtného problémy v minulosti.

Při zjištění prohřešku mohou celníci na místě žádat od řidiče blokovou pokutu až 5000 korun, v přestupkovém řízení se však může sankce vyšplhat až k půl milionu. Kontroly vyrazily na dálnice hned včera ráno. Do uzávěrky tohoto vydání nemáme informace, že by na nějakého hříšníka narazily.

Velcí autodopravci si stěžují na hektičnost, v jaké se systém mýtného v Česku budoval a zaváděl. Systém byl dokončen na poslední chvíli, to samé platí i o možnosti nakoupit si palubní jednotky.

„Očekával bych, že za této situace by alespoň v prvních dnech po spuštění mýtného stát mohl být při kontrolách shovívavější,“ uvedl mluvčí Sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Problémy očekává především u vozidel, která se v těchto dnech vracejí ze zahraničí a před odjezdem ještě nemohla být vybavena palubními jednotkami. „Především velcí dopravci je nakupovali ve velkém přes zprostředkovatele. Teď budou muset objíždět hraniční přechody a svým vracejícím se vozidlům je rozvážet. A když má někdo venku třeba sto kamionů, tak to může být problém,“ podotkl Felix.

Najdete na Lidovky.cz