Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzda loni rostla nejméně od vzniku samostatné ČR

Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Český statistický úřad dnes oznámil, že se měsíční mzda loni vzrostla o 3,5 procent na 19 tisíc korun. Podle statistiků je to nejnižší zvýšení od vzniku samostatné ČR.

Průměrná měsíční mzda se loni zvýšila o 5,5 procenta, což je něco málo přes 19 tisíc korun. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Podle statistiků je to nejmenší zvýšení platu od vzniku samostatné ČR. Po odečtení inflace tak reálné navýšení mzdy je 3,5 procenta.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda loni zvýšila o 937 Kč (tj. o 5,2  procenta) na 19.053 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,2 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1192 Kč, tedy o 6,7 procenta na 18.954 Kč, reálná mzda vzrostla o 4,7 procenta.

Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistikové uvádějí v odvětví  ubytování a stravování (o tři procenta) a v obchodě a v opravárenství, a to  jak v automobilovém, tak domácích spotřebičů. Příliš si nepolepšili ani rybáři, těm se mzdy zvýšily o čtyři procenta. Naopak nejvyšší relativní růst vykázala odvětví veřejná správa a obrana,  povinné sociální zabezpečení (o 8,9 procenta), dále činnosti týkající se  nemovitostí a pronájmu, podnikatelské činnosti (o osm procent) a výroby  energií a vody (o 6,9 procenta). Mezi mzdami je však stále patrnější pokračování rozevírání nůžek jak při  srovnávání malých a velkých firem, tak mezi profesemi. Například nejvyšší  nominální mzda v odvětví finančního zprostředkování byla loni téměř třikrát vyšší než nominální mzda v odvětví ubytování a stravování.

Nejvyšších průměrných mezd dlouhodobě dosahují firmy v mezinárodním  vlastnictví (23.814 Kč), nejnižší mzdy jsou naopak v subjektech vlastněných  družstvy (12.658 Kč).V samotném posledním čtvrtletí roku 2005 se průměrná hrubá měsíční  nominální mzda ve srovnání s předchozím čtvrtletím očištěná od sezónních  vlivů zvýšila o 1,4 procenta. V říjnu až prosinci 2005 činila 20.841 Kč,  což je o 4,8 procenta více než ve stejném období roku 2004. Spotřebitelské  ceny se v posledním loňském čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím
předchozího roku zvýšily o 2,4 procenta, reálná mzda tedy vzrostla o 2,3  procenta.
V podnikatelské sféře se průměrná mzda v posledním čtvrtletí zvýšila o 4,9  procenta na 20.646 Kč, reálná mzda vzrostla o 2,4 procenta. V  nepodnikatelské sféře uvádí ČSÚ růst o 4,5 procenta na 21.499 Kč, reálná  mzda vzrostla o 2,1 procenta. Mzdový vývoj v nepodnikatelské sféře  ovlivnily úpravy platových poměrů zaměstnanců ve veřejných službách a správě od 1. ledna 2005, poznamenávají statistikové.

Na Slovensku loni průměrná měsíční mzda vzrostla o 9,2 procenta na 17 274 tisíc slovenských korun. Po započítání inflace se reálná mzda zvýšila v průměru o 6,3 procenta.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Obchody postupně otevírají, přišly ale o hodně peněz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!