30. srpna 2007 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzda v Česku vzrostla o 1480 korun

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA O 1480 korun více brali průměrně Češi letos ve druhém čtvrletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Průměrná hrubá měsíční mzda, která nezahrnuje inflaci, vzrostla na 21.462 Kč. Uvedl to Český statistický úřad.

"Zjednodušeně se dá říct, že se českému hospodářství velmi dobře daří a příznivě to pociťují i zaměstnanci, avšak průměrná mzda je stále jen průměrem, na který nedosáhne nadpoloviční část zaměstnanců," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory nižší než průměrnou mzdu pobírají zhruba dvě třetiny zaměstnanců a v některých regionech dokonce skoro tři čtvrtiny.

Vývoj mezd táhne podnikatelská sféra, kde pracují více než tři čtvrtiny zaměstnanců. Lidé v tomto sektoru si vydělávali ve 2. čtvrtletí 2007 průměrně 21.687 korun. Mzdy zde  rostou plynuleji  než v nepodnikatelské sféře, kde si lidé vydělali 20.673 korun. Jejich mzdy navíc neovlivňuje hospodářská situace podniků, ale vládní legislativa a možnosti státního rozpočtu.

"Ve druhém pololetí roku očekáváme, podobně jako tomu bývá v jiných letech, nižší tempa růstu mezd," komentoval nejnovější mzdový vývoj analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Podle něj ale inflace ve druhém kvartále ukrojila z růstu mezd výrazně více než v předchozím čtvrtletí.

Dlouhodobě nejvyšších průměrných nominálních mezd dosahuje sektor finančních institucí (41.352 Kč), nejnižší naopak vykazuje sektor domácností, tj. zaměstnanci u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku, kteří si průměrně vydělají 13.829 korun.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.