Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
27. prosince 2005 10:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzdy mají překonat dvacet tisíc

Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Průměrné mzdy by se v příštím roce podle analytiků měly vyšplhat poprvé nad magickou hranici dvaceti tisíc korun. Odborníci také předpokládají až šestiprocentní růst ekonomiky.

"V roce 2006 předpokládáme zvýšení průměrné mzdy asi na 20 200 korun z letošních 19 tisíc," uvedl analytik České spořitelny David Navrátil.

Důvodem je podle ekonomů vyšší produktivita práce a zlepšující se výkonnost českých firem, které si mohou vyšší mzdy dovolit. Za vyšší mzdu si domácnosti pořídí také více zboží. "Mzdy totiž porostou o tři až čtyři procenta rychleji než ceny," zdůvodňuje ekonom Vladimír Pikora z Volksbank.

V příštím roce by růst ekonomiky sice měl podle analytiků zpomalit, ale jen velmi mírně. Zatímco letos by měla podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové růst pětiprocentním tempem, v příštím roce by to mělo být jen 4,7 procenta.

Nepatrně nižší odhad má David Marek z Patria Finance. "Přestože bude vláda ve volebním roce výrazně utrácet, například na sociální dávky, ekonomika mírně zpomalí na 4, 5 procenta," dodává.

Podle Marka je hlavním důvodem nižší příspěvek zahraničního obchodu. "Vzhledem k vysoké letošní základně nevzrostou vývozy o tolik jako letos," uvedl Marek. Vývozy však i nadále podle něj zůstanou hlavním tahounem české ekonomiky.

Zamíchat s odhady může však případný příchod automobilky Hyundai. "Rozhodne-li se Hyundai pro Českou republiku, mohla by ekonomika růst až šestiprocentním tempem," domnívá se Marek.

Vysoký růst ekonomiky by podle analytiků měl vést ke snižování nezaměstnanosti. Žádné zásadní zlepšení se však čekat nedá. "Za rok bude míra nezaměstnanosti jen o půl procenta nižší, což je zhruba o 20 tisíc nezaměstnaných méně," říká Šichtařová. V listopadu letošního roku nezaměstnanost přitom činila 8,4 procenta.

Příčinou velmi pomalého poklesu je podle Šichtařové nepružnost trhu práce. "Na vině je přehnaně vysoké sociální a zdravotní pojištění. Řešením by byla penzijní reforma, která by pojištění redukovala. To je však hudba vzdálené budoucnosti," soudí Šichtařová.

Někteří ekonomové dokonce předpovídají ze stejných důvodů mírný růst nezaměstnanosti. Dalším ukazatelem, který se snažili analytici odhadnout, byl růst cen. Shodují se na zhruba třech procentech pro příští rok. Na růst inflace podle nich bude působit růst ceny energií a plynu. Opačným směrem bude tlačit posilování koruny.

Posilování koruny nebude však znamenat velké nepříjemnosti pro exportéry, protože ti jsou většinou proti pohybu kursu pojištěni. Přebytek zahraničního obchodu by se podle ekonomů měl dokonce zvýšit přibližně o dalších 20 až 40 miliard na 70 až 90 miliard korun, hlavně díky zvýšené výrobě kolínské automobilky TPCA.
, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...