Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzdy mají překonat dvacet tisíc

Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průměrný plat by měl dosáhnout dvaceti tisíc korun. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Průměrné mzdy by se v příštím roce podle analytiků měly vyšplhat poprvé nad magickou hranici dvaceti tisíc korun. Odborníci také předpokládají až šestiprocentní růst ekonomiky.

"V roce 2006 předpokládáme zvýšení průměrné mzdy asi na 20 200 korun z letošních 19 tisíc," uvedl analytik České spořitelny David Navrátil.

Důvodem je podle ekonomů vyšší produktivita práce a zlepšující se výkonnost českých firem, které si mohou vyšší mzdy dovolit. Za vyšší mzdu si domácnosti pořídí také více zboží. "Mzdy totiž porostou o tři až čtyři procenta rychleji než ceny," zdůvodňuje ekonom Vladimír Pikora z Volksbank.

V příštím roce by růst ekonomiky sice měl podle analytiků zpomalit, ale jen velmi mírně. Zatímco letos by měla podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové růst pětiprocentním tempem, v příštím roce by to mělo být jen 4,7 procenta.

Nepatrně nižší odhad má David Marek z Patria Finance. "Přestože bude vláda ve volebním roce výrazně utrácet, například na sociální dávky, ekonomika mírně zpomalí na 4, 5 procenta," dodává.

Podle Marka je hlavním důvodem nižší příspěvek zahraničního obchodu. "Vzhledem k vysoké letošní základně nevzrostou vývozy o tolik jako letos," uvedl Marek. Vývozy však i nadále podle něj zůstanou hlavním tahounem české ekonomiky.

Zamíchat s odhady může však případný příchod automobilky Hyundai. "Rozhodne-li se Hyundai pro Českou republiku, mohla by ekonomika růst až šestiprocentním tempem," domnívá se Marek.

Vysoký růst ekonomiky by podle analytiků měl vést ke snižování nezaměstnanosti. Žádné zásadní zlepšení se však čekat nedá. "Za rok bude míra nezaměstnanosti jen o půl procenta nižší, což je zhruba o 20 tisíc nezaměstnaných méně," říká Šichtařová. V listopadu letošního roku nezaměstnanost přitom činila 8,4 procenta.

Příčinou velmi pomalého poklesu je podle Šichtařové nepružnost trhu práce. "Na vině je přehnaně vysoké sociální a zdravotní pojištění. Řešením by byla penzijní reforma, která by pojištění redukovala. To je však hudba vzdálené budoucnosti," soudí Šichtařová.

Někteří ekonomové dokonce předpovídají ze stejných důvodů mírný růst nezaměstnanosti. Dalším ukazatelem, který se snažili analytici odhadnout, byl růst cen. Shodují se na zhruba třech procentech pro příští rok. Na růst inflace podle nich bude působit růst ceny energií a plynu. Opačným směrem bude tlačit posilování koruny.

Posilování koruny nebude však znamenat velké nepříjemnosti pro exportéry, protože ti jsou většinou proti pohybu kursu pojištěni. Přebytek zahraničního obchodu by se podle ekonomů měl dokonce zvýšit přibližně o dalších 20 až 40 miliard na 70 až 90 miliard korun, hlavně díky zvýšené výrobě kolínské automobilky TPCA.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?