Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzdy porostou, slibuje studie

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Většina pracujících obyvatel světa by příští rok mohla najít na svých výplatních páskách vyšší částky. Růst reálných mezd by se měl týkat i Čechů a většiny zaměstnanců v Evropské unii. Vyplývá to alespoň ze studie, kterou zpracovala poradenská agentura Mercer.

V průměru by se mzdy v roce 2007 ve světě mohly navýšit o téměř šest procent, reálně - tedy po odečtení očekávaného růstu cen -by se jednalo o zvýšení mezd o necelá dvě procenta. Také v České republice by podle agentury Mercer mělo dojít ke zvýšení reálných mezd, a to v průměru zhruba o 1,6 procenta. „Jde o výsledky vzorku 85 nadnárodních společností a jsou nižší, než je celkový průměr nárůstu platů v Česku,“ vysvětluje konzultantka Merceru Miriam Maseková.

Podle odborů se Češi ale zřejmě mohou těšit na vyšší růst. „Vzhledem k vývoji hospodářství, očekávané inflaci a růstu produktivity práce, která už v tuzemsku dlouhodobě předstihuje růst mezd, má Česko podle odborů předpoklad, aby se mzdy v roce 2007 v průměru reálně zvýšily kolem čtyř procent,“ sdělila LN mluvčí odborů Jana Kašparová.

K hlavním důvodům růstu mezd podle Merceru patří především výsledky hospodaření společností, výkony jednotlivých zaměstnanců, ale také budoucí inflace. „Růst mezd bude pravděpodobně rozdílný podle výkonnosti podniků. Někde může přesáhnout sedm procent, někde může jen kopírovat inflaci,“ souhlasí Jana Kašparová.

V českých firmách se o platech stále jedná
Tuzemské firmy se prozatím k možnostem nárůstu platů svých zaměstnanců nechtějí vyjadřovat. Například v České spořitelně teprve začalo kolektivní vyjednávání, z něhož každoročně pohyby mezd plynou, obdobně je tomu v České pojišťovně. „Přepokládáme, že zvýšení platů bude odpovídat obecnému očekávání růstu platů v České republice. Hlavním kritériem nárůstu je pracovní výkon jednotlivých zaměstnanců,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Ze studie Merceru vyplývá, že region střední a východní Evropy patří k oblastem, kde mzdy porostou nejvíce z celého světa. Třeba Lotyšsku přiřazuje reálný nárůst téměř sedm procent, Litvě 4,5 procenta. Naopak Maďarsko se propadá.

„Průzkum ukázal, že mnoho zaměstnanců ve východních zemích Evropy bude vydělávat i na tom, jak rostou platy u jejich západních sousedů,“ konstatoval Steve Gross, jeden z partnerů agentury Mercer. Podle něj je jedním z hlavních předpokladů dobrých výsledků východoevropských zemí také stabilní poptávka po levné a kvalifikované pracovní síle.

„Průměrné mzdy v Česku se budou přibližovat úrovni těch západoevropských, budou-li podpořeny vyšším růstem produktivity práce a zpevňováním koruny vůči euru,“ uzavírá ekonom České spořitelny Jan Jedlička.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!