1. prosince 2008 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzdy rostou, krize se projeví až příští rok

Růst platů brzdí relativně vysoká inflace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst platů brzdí relativně vysoká inflace. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ve třetím čtvrtletí se nominálně zvýšila průměrná mzda o 7,9 procenta na 23.144 korun, avšak reálně v důsledku vysoké inflace rostla jen o 1,2 procenta. Vzhledem k nižší inflaci by ale podle ekonomů mohly reálné mzdy v roce 2009 růst rychleji než letos. Vývoj mezd reaguje na stav ekonomiky se zpožděním, takže důsledky světové hospodářské krize pocítí Češi ve svých peněženkách až v příštím roce.

 Rychleji se v průměru přidávalo v podnikatelské sféře, zatímco veřejný sektor prochází obdobím propadu. Nůžky mezi veřejným sektorem a podnikatelským se tak podle něj letos výrazně rozevřely.

Nejvyšší růst mezd registrují sektory jako rybolov, těžba nerostů nebo činnosti v oblasti nemovitostí, upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Nejméně mzdy naopak podle něj rostly ve školství, veřejné správě a zdravotnictví, kde si zaměstnanci reálně pohoršili.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová odhadla, že průměrná mzda v letošním roce bude činit necelých 23.580 Kč. Koncem roku bude ale díky jednorázovým prémiím již na více než 25.000 Kč. To znamená, že koncem roku se již mzda dostane téměř na 1000 euro. Koncem roku 2010 již bude podle ní průměrná mzda nad 28.000 Kč.

"Očekáváme, že růst mezd postupně zpomalí. Vzhledem k tomu, že se v makroekonomických číslech zatím finanční krize nikterak zásadně neprojevila, lze čekat určité zpoždění. K většímu zpomalení mezd nejspíš dojde až ve druhém kvartále roku 2009," řekla Šichtařová. "Myslím, že tentokrát převáží snaha o zachování pracovních míst, a tak tempo mezd v příštím roce výrazně zpomalí. Reálně by však díky velmi nízké inflaci mohla průměrná mzda růst rychleji než letos," poznamenal Dufek.

Německo dohoníme za 30 let
Ačkoli mzdy rostou svižným tempem, bude mzdové dotahování západní Evropy během na velmi dlouhou trať, připomněla Šichtařová. Ty nejoptimističtější výpočty prý ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037. "V nejbližších letech přitom překleneme největší propast a malý zbývající rozdíl budeme dotahovat po druhou polovinu období. Existují však i teorie, že dotahování bude ještě výrazně delší," uzavřela.

Lidovky.cz