25. července 2008 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na český trh vstupuje vietnamský operátor

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Reprofoto

PRAHA Největší vietnamská telekomunikační společnost VNPT vstupuje od příštího týdne na český trh. Zaměří se především na vietnamskou komunitu, které nabídne předplacené karty pro volání do Vietnamu z pevné linky. VNPT vytvořila společný podnik s investiční skupinou Natland.

"Zákazník nemění svoje vlastní připojení, ale bude si moci zakoupit volací kartu VNPT a bude se moci levněji dovolat do Vietnamu," popsal službu jeden z ředitelů firmy Radovan Mihálik. Služby vietnamského operátora budou dostupné přes předvolbu 822 a po zadání karetního kódu. Karty začne firma na českém trhu prodávat příští týden.

Podle Mihálika jsou Vietnamci lukrativní klientela, která má svá specifika. "Oni volají opravdu hodně. U hovoru do Vietnamu, třeba s babičkou, se musí vystřídat celá rodina, takže ten hovor je hodně dlouhý," řekl Mihálik. Nový operátor chce získat většinu vietnamské komunity v České republice.

Potencionální trh odhaduje přes čtvrt milionu lidí
Mihálik odhadl potenciální trh na 300.000 lidí, podle Českého statistického úřadu i Česko - vietnamské společnosti žije v České republice necelých 60.000 Vietnamců. Společný podnik má název VNPT - Global Communication.

Česká republika je první evropskou zemí, kde bude vietnamský operátor své služby nabízet drobným klientům. Už během srpna však hodlá vstoupit také na slovenský, polský, maďarský a rumunský trh. Ještě do konce roku by se měla firma rozšířit také do Německa a Francie. Rozsah služeb se bude v každé zemi lišit podle místní legislativy. V některých státech budou služby VNPT dostupné i z mobilních telefonů.
ČTK, Lidovky.cz