Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na cesty nakupte doma, v cizině jsou potraviny dražší

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Řízky a paštiky na cestu s sebou. Tak zní rada pro Čechy, kteří se chystají vycestovat na letní dovolenou po Evropě. V naprosté většině členských států Unie jsou totiž potraviny dražší než v tuzemsku. Vyplývá to z aktuálního porovnání evropského statistického úřadu Eurostat.

V řadě případů je rozdíl mezi cenami poživatin až dvojnásobný. Vůbec nejdražšími destinacemi jsou tradičně severské státy. Konkrétně Dánsko, kde lidé zaplatí za potraviny 139 procent evropského průměru.

Česko naopak figuruje v žebříčku cen jídla na pátém místě od konce, výše stojí například i Slovensko, Maďarsko a další, takzvaně postkomunistické, země. "Je to dáno mimo jiné masivním dovozem potravin do českých supermarketů. Mám pocit, že na českých stolech často končí jogurty plné škrobu a konzervantů, mléčné výrobky a sýry, které se kvůli nízké kvalitě v zahraničí neprodávají, a proto se prostě vyvezou za nízkou cenu k nám," tvrdí prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Průměrné ceny potravin v Česku dosahují jen tří čtvrtin evropského průměru, na Slovensku je to 81 procent. Vůbec nejlevněji se potraviny nakupují v Polsku (64 %), Rumunsku (66 %) a Bulharsku (68 %).

Grafy srovnání cen potravin, nápojů a tabáku

Pokud Česko patří v cenách jídla v maloobchodech k nejlevnějším zemím EU, pak v sortimentu mléka, sýrů a vajec je s výjimkou Polska vůbec nejlevnější.

Češi nejsou při nákupu patrioty
Na rozdíl od cizinců nejsou Češi podle Veleby při nákupu potravin žádnými velkými patrioty. Při výběru zboží u nich místo původu rozhoduje nejvíce právě cena.

"Dnes se už 40 procent spotřeby sýrů v Česku pokrývá jejich dovozem, což je třeba v sousedním Rakousku nebo Německu něco nepředstavitelného," řekl LN Veleba.

Rakušané, Švýcaři či Němci prý mají zažité ekonomické vlastenectví a dávají přednost domácím potravinám, ač jsou často dražší než ty dovezené. To potvrzuje i Andreas Kocourek, který v Česku i Rakousku podniká v oblasti biopotravin. "Rakušané velmi pečlivě zkoumají, zda konkrétní biopotravina pochází z Rakouska, dovezené biopotraviny prakticky nekupují," říká Kocourek.

Ať už ale za relativně nízkými cenami potravin v Česku stojí jakékoliv důvody, zdejší turisté zaplatí v zahraničí více i za maso a pečivo. V cenách masa je pak Česko šestou nejlevnější zemí EU, v cenách chleba dokonce figuruje na čtvrtém místě.

Zatímco v oblasti potravin najdou Češi v Evropě jen málo zemí, kde by bylo levněji než u nich, ceny alkoholu a tabáku už se pomalu přibližují evropskému průměru. Tuzemskou specialitou je fakt, že pivo v restauraci stojí často stejně nebo méně než určité druhy balené vody.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?