Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na daňové přiznání máte už jen hodiny

Čas na podání daňového přiznání se rychle krátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čas na podání daňového přiznání se rychle krátí. | foto: Lidové noviny

PRAHA I když v úterý končí termín pro podání daňového přiznání, stále jej nepodala zhruba polovina lidí. Končícímu termínu nenasvědčuje zatím ani situace na finančních úřadech. Až na výjimky se tam dnes žádné fronty netvoří. Lidé by neměli brát podání přiznání na lehkou váhu, pokuta pro opozdilce totiž může být vysoká.

Situace se ovšem liší kraj od kraje. Zatímco například v Jihlavě odevzdalo daňové přiznání již celkem 80 procent poplatníků, tak v Praze jen polovina a v Olomouci dokonce pouze kolem 40 procent lidí.

Lidé, kteří využívají služeb daňového poradce, mají ale čas na podání přiznání až do konce června. Daňové přiznání je možné podat osobně na finančním úřadu, zaslat poštou nebo podat elektronicky přes internet.

Fronty se netvoří téměř nikde. Lidé i poměrně málo využili sobotní otevírací dobu finančních úřadů, když je navštívilo v každém kraji pár desítek lidí.

Pokuta pro opozdilce bude vysoká
Pokud lidé nestihnou daňové přiznání podat ani do úterních 18:00, stále mají možnost podat formuláře prostřednictvím poboček některých pošt s delší otevírací dobou nebo pomoci internetu.

Nepodá-li člověk včas daňové přiznání, může mu finanční úřad zvýšit daň až o deset procent. Loni podalo daňové přiznání téměř 2,5 milionu osob, přičemž letos se očekává pokles kvůli zrušení společného zdanění manželů.

Pošta zachraňuje
Dnes a v úterý budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny do 18:00. Frontám úřady předcházejí i otevíráním provizorních podatelen například v zasedacích místnostech úřadů.

"Čekací doba se různí, maximálně však dosahuje pěti minut," uvedl například ředitel olomouckého finančního úřadu Pavel Prudký. Žádné zástupy lidí se netvoří ani na úřadech v Praze, uvedla i mluvčí pražského finančního ředitelství Miroslava Bardonková.

"Lidé zřejmě čekají na poslední den, mnozí posílají přiznání poštou," řekla dnes ČTK ředitelka semilského úřadu Marie Haberová. "Minulý týden jsme vybírali přiznání denně od 08:00 do 18:00 hodin, ale skoro jsme se tu báli, protože nepřišel téměř nikdo," podotkl ředitel českolipského úřadu Vladimír Jonák. Podobná situace, tedy klid, panuje i v Liberci a Jablonci.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...