Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
30. března 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na daňové přiznání máte už jen hodiny

Čas na podání daňového přiznání se rychle krátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čas na podání daňového přiznání se rychle krátí. | foto: Lidové noviny

PRAHA I když v úterý končí termín pro podání daňového přiznání, stále jej nepodala zhruba polovina lidí. Končícímu termínu nenasvědčuje zatím ani situace na finančních úřadech. Až na výjimky se tam dnes žádné fronty netvoří. Lidé by neměli brát podání přiznání na lehkou váhu, pokuta pro opozdilce totiž může být vysoká.

Situace se ovšem liší kraj od kraje. Zatímco například v Jihlavě odevzdalo daňové přiznání již celkem 80 procent poplatníků, tak v Praze jen polovina a v Olomouci dokonce pouze kolem 40 procent lidí.

Lidé, kteří využívají služeb daňového poradce, mají ale čas na podání přiznání až do konce června. Daňové přiznání je možné podat osobně na finančním úřadu, zaslat poštou nebo podat elektronicky přes internet.

Fronty se netvoří téměř nikde. Lidé i poměrně málo využili sobotní otevírací dobu finančních úřadů, když je navštívilo v každém kraji pár desítek lidí.

Pokuta pro opozdilce bude vysoká
Pokud lidé nestihnou daňové přiznání podat ani do úterních 18:00, stále mají možnost podat formuláře prostřednictvím poboček některých pošt s delší otevírací dobou nebo pomoci internetu.

Nepodá-li člověk včas daňové přiznání, může mu finanční úřad zvýšit daň až o deset procent. Loni podalo daňové přiznání téměř 2,5 milionu osob, přičemž letos se očekává pokles kvůli zrušení společného zdanění manželů.

Pošta zachraňuje
Dnes a v úterý budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny do 18:00. Frontám úřady předcházejí i otevíráním provizorních podatelen například v zasedacích místnostech úřadů.

"Čekací doba se různí, maximálně však dosahuje pěti minut," uvedl například ředitel olomouckého finančního úřadu Pavel Prudký. Žádné zástupy lidí se netvoří ani na úřadech v Praze, uvedla i mluvčí pražského finančního ředitelství Miroslava Bardonková.

"Lidé zřejmě čekají na poslední den, mnozí posílají přiznání poštou," řekla dnes ČTK ředitelka semilského úřadu Marie Haberová. "Minulý týden jsme vybírali přiznání denně od 08:00 do 18:00 hodin, ale skoro jsme se tu báli, protože nepřišel téměř nikdo," podotkl ředitel českolipského úřadu Vladimír Jonák. Podobná situace, tedy klid, panuje i v Liberci a Jablonci.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...