Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na dotace na zateplení domů konečně dosáhne více lidí

Zateplení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zateplení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Desítky miliard korun, které mohou vlastníci domů využít pro zateplení svých nemovitostí, leží ladem. Ministerstvo životního prostředí proto couvlo a slíbilo, že od 17. srpna budou peníze z programu Zelená úsporám pro žadatele přístupnější.

Jak sdělil ministr životního prostředí Ladislav Miko, nově budou dotace poskytovány i na pouze jedno zateplovací opatření. Z programu bude navíc nově hrazena i projektová dokumentace. Měly by tak zmizet hlavní důvody, proč o dotaci ke snížení energetické náročností bydlení požádalo tak málo lidí.

MŽP bylo ke změně donuceno neúspěchem projektu, který odstartoval nebývalým zájmem lidí. Po zveřejnění podmínek ale žádosti podal jen zlomek původních zájemců. Podle Mika ale ministerstvo reaguje především na současnou hospodářskou recesi a na skutečnost, že se brzy uskuteční další prodej emisních kreditů v hodnotě pěti miliard korun. V současné době je ve fondu 25 miliard korun.

"Rozhodli jsme se upravit program a vyjít vstříc i menším projektům s nižšími investicemi, které povedou k energetickým úsporám a zároveň ke snižování emisí, jako je například pouze výměna oken," uvedl Miko.

Pokud Češi do tří let nerozeberou všechny peníze, které nyní stát v programu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku, od nějž Česko prostředky za emisní kredity získalo.

Program Zelená úsporám poskytuje dotace zaměřené na zateplování domácností, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...