16. února 2009 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na důchod si budeme moci spořit do fondů

Jak si budeme spořit na důchod? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak si budeme spořit na důchod? | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V budoucnu bude zřejmě možné převádět část peněz na důchodové pojištění do soukromých fondů. Počítá s tím třetí etapa důchodové reformy, jejíž zásady schválil kabinet.

Věcný záměr zákona, který opatření třetí fáze reformních kroků v oblasti důchodů upřesní, by měla vláda dostat na stůl do července. "Převádění části peněz z důchodového pojištění na fondy bude dobrovolné," zdůraznil po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Zatímco nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru, odborně nazývané opt-out, by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Další dvě procenta by si doplatili sami.

Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu. Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral. Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala ČSSZ.

ČTK