17. července 2007 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na energetické burze uzavřeli první kontrakt

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Energetická burza v Praze, která bude razantně ovlivňovat ceny elektřiny v Česku, startuje. Dvě hodiny po zahájení na ní obchodníci uzavřeli první kontrakt.

Jde o dodávku 3725 megawatthodin elektřiny na letošní říjen. Aktuální cena na tento měsíc je 37,40 eura (přibližně 1060 korun) za megawatt, kupující tedy za celou dodávku zaplatí celkem 139.315 eur (cca 3,9 milionu Kč).

V prvních šesti obchodních dnech je na burze možné zobchodovat elektřinu s dodávkami na poslední tři měsíce letošního roku. Analytici ale velký objem kontraktů neočekávají, protože většina obchodníků si zajistila dodávky na celý letošní rok už na loňské aukci.

Registrovaný obchodník si tak může například zakoupit dodávky elektřiny na říjen, listopad nebo prosinec. Může si zvolit mezi dodávkami v základním zatížení, tedy po celých 24 hodin, nebo jen ve špičkovém zatížení, od 8 do 20 hodin. První kontrakt byl uzavřen na dodávku v základním zatížení.

Uzavřením kontraktu se kupující zavazuje k odběru nakoupeného množství elektrické energie na daný měsíc podle diagramu dodávky během dne. Od 25. července burza nabídne speciální dvouletý produkt na roky 2008 a 2009, který se bude obchodovat zhruba po dobu jednoho měsíce. Na konci srpna přejde burza do standardního režimu, kdy bude nabízet dodávky elektřiny po měsících, čtvrtletích a celých rocích.
Lidovky.cz, ČTK