12. března 2008 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na hypotéku novým úvěrem

Dělník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník. | foto: Reprofoto

PRAHA Hypoteční banky se letos chystají svést souboj o osmdesát tisíc klientů. Zhruba tolika lidem skončí u hypoték doba, na kterou měli fixovanou úrokovou sazbu. Jejich banka jim nabídne nový úrok a na klientech bude, zda jej přijmou, či nikoliv. Často totiž mohou u konkurence získat novou a výhodnější hypotéku, jíž splatí starý úvěr.

Bankéři očekávají, že zájem o refinancování hypoték rychle poroste. Masivnější hypoteční úvěrování v Česku probíhá teprve několik let. Většina lidí si přitom volí krátkodobé fixace (dobu garantovaného úroku). Mnohým z nich končí první období právě letos. Jde o klienty, kteří čerpali hypoteční úvěr od roku 2003 a zvolili si dobu fixace pět a méně let.

„Odhadujeme, že letos bude končit fixace úrokové sazby zhruba 80 tisícům klientů, což je potenciál pro refinancování hypoték. Zájem lidí přitom narůstá a refinancované úvěry tvoří stále větší část našich nových hypoték.

Jen letos očekáváme stoprocentní nárůst refinancování ve srovnání s minulým rokem,“ říká Markéta Dvořáčková z GE Money Bank.

Podle prognóz odborníků ale hlavní vlna zájmu o refinancování do Česka teprve dorazí. „Očekáváme, že zvýšený zájem o refinancování se projeví v horizontu několika let, kdy zde dojde k částečnému nasycení trhu a poklesu nově poskytovaných hypoték. Tento trend je patrný v řadě evropských zemí. Kupříkladu ve Velké Británii uvažuje o refinancování až 60 procent klientů,“ říká Pavla Plachá z České spořitelny.

V zemích, kde je trh hypotečních úvěrů již plně rozvinutý, není refinancování starších úvěrů nic výjimečného a banky se na tyto služby hodně zaměřují. V Česku tomu tak ještě není, a tak se klienti s velkým zjednodušením zatím nesetkají. Musejí počítat s téměř stejnou administrativou jako při vyřizování původní hypotéky.

Zájem bank refinancovat staré hypotéky ale poroste, a to i proto, že na toto pole vstupují subjekty, které by zde dříve nikdo nečekal.

Hypoteční úvěr je totiž možné splatit také úvěrem ze stavebního spoření (se zástavou nemovitosti). „Kvůli rostoucím úrokovým sazbám zaznamenáváme v posledních měsících stále větší zájem o přeúvěrování starších hypoték prostřednictvím našich úvěrů,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. „Potenciál trhu hypoték, kde se vyplatí refinancovat, odhadujeme v Česku až na 140 miliard korun,“ dodává.

Radek Šalanda, Lidové noviny