22. srpna 2008 12:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na iPhone stáli Češi frontu

Lidé si nechtěli nechat ujít možnost pořídit si iPhone mezi prvními. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé si nechtěli nechat ujít možnost pořídit si iPhone mezi prvními. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mobilní operátoři za první půlden od uvedení na český trh prodali téměř 2500 telefonů iPhone 3G. Všechny značkové prodejny zatím telefony mají a zájemce průběžně odbavují. Vyplývá to z vyjádření firem. Největší zájem je o černý model s větší pamětí 16 GB.

Prodej odstartovaly firmy T-Mobile a O2 již o půlnoci, kdy měly otevřeno po jedné prodejně v centru Prahy a O2 navíc jeden obchod v Brně. O2 během půlnočního prodeje do časného rána obsloužila kolem 250 zákazníků.

Mám ho! Češi čekali na iPhone dlouhé hodiny ve frontách.První z nich na telefon před pražskou prodejnou čekal osm hodin. Během dopoledne operátor prodal zhruba 1000 přístrojů a za celý den podle mluvčího Martina Žabky očekává kolem 1500 prodaných kusů.

T-Mobile měl v Praze na Národní třídě otevřeno od půlnoci zhruba do tří hodin a za tu dobu prodal 55 telefonů. Do oběda pak počet prodaných přístrojů překročil 400 kusů. "V naprosté většině, ze 62 procent, šlo o stávající zákazníky T-Mobile, kteří si telefon pořídili při prodloužení smlouvy. V tomto případě si telefon mohou pořídit již od jedné koruny a ceny jsou výhodnější oproti cenám pro nové zákazníky," uvedla mluvčí Martina Kemrová.

Vodafone nabízel telefony od čtvrtečního dopoledne ve svém e-shopu a dnes ráno je nabídl také ve většině svých značkových obchodů. Do dnešního poledne firma podle mluvčího Filipa Hrubého prodala 1000 přístrojů. "Zhruba polovinu telefonů Vodafone už ve čtvrtek odeslal svým zákazníkům, kteří využili možnost koupit si telefon přes internetový obchod," uvedl mluvčí.

Letos se v Česku zřejmě prodá přes 50.000 iPhonů
Česko je ve druhé vlně zemí, kde byl iPhone dnes uveden. Celosvětovou premiéru měl 11. července v USA a na dalších 22 trzích. Měsíc od uvedení si jej pořídily přes tři miliony zákazníků a v mnoha zemích je telefon vyprodaný. Odborníci odhadují, že by letos operátoři v Česku mohli prodat přes 50.000 iPhonů. Firmy měly pro první vlnu získat od Apple každá kolem 5000 telefonů. Například T-Mobilu ale několik set telefonů někdo z dodávky ukradl.

Ceny nedotovaných telefonů s pamětí osm GB se pohybují těsně pod hranicí 12.000 korun, dotované přístroje začínají u O2 a T-Mobile od jedné koruny, u Vodafonu na 3477 Kč. Nová generace iPhonu v sobě vedle telefonu skrývá přehrávač hudby a videa a díky podpoře sítí třetí generace umožňuje surfování po internetu dvojnásobnou rychlostí proti předchozí verzi. Telefon zároveň umí přijímat signál navigace GPS.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!