28. ledna 2009 11:41, aktualizováno  13:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na Karlovarsku vyhlásili stav nouze

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

KARLOVY VARY Distributor plynu ZČP Net Plzeň dopoledne vyhlásil v Karlovarském kraji stav nouze. Důvodem je havárie na vysokotlakém plynovodu mezi Vřesovou na Sokolovsku a Sviňomazy na Tachovsku. Asi 1700 odběratelům byly odstaveny dodávky plynu. Nikdo nebyl zraněn, avšak obyvatelé Křepkovic byli na čas evakuováni.

Prozatím není jasné, jak dlouho může oprava plynovodu a stav nouze trvat, uvedl Bezděk. Stejně tak není dosud zřejmé, proč se havárie v úterý večer u Křepkovic stala. Není vyloučeno to, že příčinou mohla být technická vada materiálu potrubí. Nikdo při havárii nebyl zraněn, obyvatelé Křepkovic ale byli z bezpečnostních důvodů na omezenou dobu evakuováni.

Unikající plyn naštěstí neexplodoval a nezačal hořet. Protože jde o potrubí vysokotlaké, na havárii upozornilo kromě silného zápachu plynu i velmi silné syčení.

"Ihned začaly práce na obnovení dodávek plynu pro obyvatele z odstavených obcí náhradní trasou kolem plynové regulační stanice Kolová," uvedl Bezděk. Poznamenal, že zatím nemá informaci o tom, že by bez plynu zůstal některý z velkých odběratelů z podnikatelského sektoru. "Samozřejmě nelze ale vyloučit, že by se to mohlo stát," řekl.

Pro obnovení dodávek a otevření hlavních uzávěrů plynu je nutná spolupráce s odběrateli. Z bezpečnostních důvodů nelze obnovit dodávku do objektu bez ověření stavu spotřebičů. "Když na odběrném místě nikdo nebude, necháme tu zprávu s kontaktem na poruchovou linku 1239. Tady zákazníky informujeme o dalším postupu a na místo přijede technik, který otevře uzávěr," řekl Tomáš
Tichý, jednatel společnosti RWE Distribuční služby.