23. listopadu 2007 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na klinikách ČD vydělá Chrenek

Nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice | foto: Lidové noviny

PRAHA Šest zdravotnických zařízení pronajmou České drahy ocelářskému bossovi Tomáši Chrenkovi. O jeho vítězství v tendru se již několik dní spekulovalo a dnes ho dráhy potvrdily. Chrenkovo jméno se v médiích naposledy objevilo v souvislosti s penežním darem pro sdružení bývalé manželky Jiřího Paroubka.

V soutěži zvítězila společnost Dopravní zdravotnictví, za kterou prostřednictvím firmy Agel stojí právě magnát Chrenek. Vítězná společnost byla zároveň jedinou, která se tendru účastnila.

"Komise nabídku shledala jako ekonomicky výhodnou a doporučila ji
generálnímu řediteli," řekl Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah. Zadávací podmínky výběrového řízení si podle něj vyzvedlo 13 firem, splnily je tři, závazná nabídka však přišla pouze jedna. Kolik dráhy na transakci vydělají, Joklík neupřesnil. "Jednání o smlouvě teprve začnou v nejbližších dnech," řekl.

Dráhy pronajímají celé své zdravotnictví, kam patří železniční nemocnice na pražských Vinohradech a polikliniky v Nymburce, Plzni, České Třebové, Olomouci a Ostravě. Celkový roční obrat drážních klinik je podle odhadů půl miliardy korun. Státní společnost se k pronájmu podle mluvčího Ondřeje Kubaly rozhodla na základě studie, podle které je toto řešení ekonomicky nejvýhodnější.

Vedle Chrenkova Agelu, který vlastní necelou desítku zdravotnických
zařízení na severní Moravě, byla za favorita považována i firma Multiscan řeckého podnikatele Sotiria Zavalianise, která v ČR také vlastní několik nemocnic. Multiscan však ze soutěže odstoupil.

Kromě generálního ředitele drah Josefa Bazaly musí dohodu o pronájmu schválit ještě představenstvo, dozorčí rada a řídicí výbor Českých drah.

Lidovky.cz