21. listopadu 2007 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na mýtném se vybralo už pět miliard

Mýtná brána. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. Ilustrační foto. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Systém mýtného nefunguje ještě ani rok a přitom už do státní kapsy přibylo 5 miliard. Státní fond dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem mýtného, přitom počítal za celý letošní rok s výnosem 4,6 miliardy. Konečný roční výnos by mohl být 5,5 miliard.

"Po rekordním říjnu, kdy mýto přineslo za jediný měsíc přes půl miliardy korun, pokračují vysoké výběry i v listopadu," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Dodala, že na čtvrtou miliardu řidiči kamionů jezdili 64 dní, zatímco na pátou 59 dní. Odborníci, připisují výběry především ekonomickému růstu a vysoké spotřebě zboží. Nárůstu přepravy údajně napomohou také předvánoční nákupy.

Celoroční výnos z mýtného ekonomové a dopravní experti nyní většinou odhadují na 5,5 miliardy. "Velmi zpřesněný odhad celoročního výběru mýta nám vychází na 5,7 miliardy korun," řekl Karel Feix, ředitel firmy Kapsch, která systém postavila a pro ŘSD obhospodařuje.

Uvedené sumy ale představuje hrubý výnos. Z celkové částky, kterou dopravci zaplatí, je třeba odečíst první splátku za systém a také poplatky za služby spojené z provozem systému. Celkem to dělá téměř dvě miliardy, které stát musí letos firmě Kapsch zaplatit.

"Výstavba mýtného systému přišla na 2,8 miliardy korun bez DPH, což mýto vygenerovalo za 190 dní provozu. Tak rychlá návratnost investice je v ekonomické realitě rekordní," řekl Feix.

V systému je nyní zaregistrováno 246.000 platících kamionů, které jeden kilometr na dálnici stojí v průměru 4,05 koruny za kilometr.
Lidovky.cz