Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na nakladatele Pottera si posvítí úřad

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetří vydání posledního dílu knižních příběhů o Harrym Potterovi. Podezírá nakladatelství Albatros z možného zneužití dominantního postavení na trhu. Firma se mohla dopustit tím, že některým odběratelům doručí knihu se zpožděním.

"Vyšetřování je na začátku, zatím není zřejmé, zda vůbec zahájíme správní řízení," řekl Filip Vrána z tiskového oddělení ÚOHS. "Albatros obdržel od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže žádost o poskytnutí informací a připravuje podklady v souvislosti s prodejem knihy Harry Potter a relikvie smrti. Tyto podklady dodáme úřadu v požadovaném termínu," sdělil mluvčí Albatrosu Radovan Suk.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil šetření se společností Albatros. Tato společnost odmítla dodat své zboží (nové vydání knihy o Harry Potterovi) některým odběratelům (např. Tesco) s tím, že je neobdrží v první vlně, ale až zhruba za měsíc. V této souvislosti zahájil antimonopolní úřad šetření ve věci podezření z možného zneužití dominantního postavení na trhu. Předmětem šetření je také možné uzavření zakázané vertikální dohody o ceně.

Nakladatelství Albatros dodalo v první vlně knihu Harry Potter a relikvie smrti pouze do kamenných knihkupectví. Do obchodních řetězců hodlá titul dodat až od 1. března. Předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu je také možné uzavření zakázané vertikální dohody o ceně.

Knihkupci mají poslední díl dobrodružství Harryho Pottera na pultech už od 31. ledna. Přestože Albatros chtěl, aby obchodní řetězce dílo prodávaly až od 1. března, společnost Tesco Stores ho prodává od úterý. Nakladatelství podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci knihy.

Tesco se ovšem proti tomuto nařčení ohradilo - tvrdí, že v případě jím prodávaných knih jde o oficiální výtisky. Dodavatel knih podle mluvčí Tesco Stores Jany Matouškové garantuje, že kniha je originálem vydaným společností Albatros.

Albatros uvedl, že tato varianta by pro něj byla přijatelnější vzhledem ke čtenáři, jemuž by se v tomto případě dostalo do ruky oficiální a kvalitní dílo, nikoli padělek. Znamenalo by to však, že některý z odběratelů, kterým nakladatel knihy poskytl, porušil smlouvu. Odběratelé se smluvně zavázali, že nebudou knihy dále distribuovat. Tesco už navíc oznámilo, že objednalo další výtisky. Ty by se měly na pultech objevit již zítra odpoledne. Tesco zároveň rozšiřuje počet obchodů, kde bude kniha v prodeji.

Distribuci v případě posledního dílu Harryho Pottera celou zajišťoval nakladatel, chtěl tak zamezit opakování situace s minulými díly knihy, kdy se část nákladu dostala velmi rychle do obchodních řetězců, jež je prodávaly i za zlomek doporučené ceny.

Jako oficiální důvod časového upřednostnění knihkupců Albatros uvádí, že knihkupci dlouhodobě pečují o veškerou jeho produkci a jsou hlavním distribučním kanálem jeho knih. Většina hypermarketů naopak podle mluvčího není standardním přímým prodejcem Albatrosu a nemá s ním uzavřeny dlouhodobé distribuční smlouvy na kompletní produkci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...