24. května 2008 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na nynější inflaci není dost léků

Současná inflace je důsledkem rostoucích cen potravin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současná inflace je důsledkem rostoucích cen potravin. | foto: Reprofoto

PRAHA Meziroční míra inflace sice klesá, ale ne tak rychle, jak by si ekonomové přáli. Problémem je i skutečnost, že není dost možné s nynějším typem inflace efektivně bojovat. Shodují se na tom experti oslovení LN i zástupci České národní banky.

„Současná inflace je důsledkem zejména rostoucích cen potravin ve světě a také globálního nárůstu cen energií a surovin. Tyto faktory přitom stojí mimo operační okruh centrálních bank,“ upozornila Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Klasické opatření centrální banky v podobě zvýšení úrokových sazeb je v tomto případě zcela neúčinné. Například na cenu ropy to nemá sebemenší vliv,“ dodala Šichtařová.

Inflace v Evropě je příliš vysoká
Vysoká či vyšší inflace tak není problémem jen Česka, bojují s ní i v dalších zemích Evropy včetně Evropské centrální banky (ECB). V dubnu sice inflace v eurozóně poklesla z rekordní výše 3,6 procenta na 3,3 procenta, stále je to však velmi vysoko. Deklarovaným cílem ECB je totiž držet meziroční inflaci těsně pod dvěma procenty. Šéf ECB Jean Claude Trichet připustil, že je to právě vyšší inflace, která je překážkou pro to, aby se růst ekonomiky mohl podpořit snížením úroků.

V Česku činí poslední hodnota meziroční inflace 6,8 procenta (za měsíc duben). V březnu to bylo ještě 7,1 procenta. Inflačním cílem ČNB jsou přitom tři procenta, od roku 2010 dokonce jen dvě procenta. Odhady analytiků počítají s tím, že meziroční míra inflace bude klesat, ale jen velmi zvolna.

Na konci roku okolo 4 procent
„Naše prognózy jsou takové, že na konci letošního roku by se meziroční míra inflace měla pohybovat okolo čtyř procent. Stlačit ji níže nebo se dopracovat na čtyři procenta dříve než na konci roku by bylo velmi obtížné, či takřka nemožné. Centrální banka totiž může ovlivnit jen velmi malou část faktorů působících na inflaci,“ upozorňuje Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Podobná slova je možné slyšet i od zástupců České národní banky, jež zatím žádná specifická opatření v boji s inflací nepřipravuje. „Prozatím počítáme jen se scénářem postupného odeznívání současné inflační vlny a návratem inflace k inflačnímu cíli - tedy ke třem procentům - na počátku příštího roku. Pokud se tento očekávaný vývoj změní a zvýší se riziko dalších inflačních tlaků, přichází pro mě v úvahu jen zvýšení úrokových sazeb,“ řekla pro LN Eva Zamrazilová, členka bankovní rady a vrchní ředitelka ČNB.
Radek Šalanda, Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?